GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Desky, náhrobky, stély > Aktuální stránka

Kamenná deska (stéla) dvojjazyčná

Kamenná deska (stéla) dvojjazyčná

Při svých vykopávkách v egyptské deltě Nilu našli němečtí archeologové z Postupimské univerzity kamennou desku, na které byl vyryt text současně v hieroglyfickém písmu a ve staré řečtině.


Tato, ale i všechny ostatní velké kamenné stély, se umisťovaly v chrámech, kde pěly chválu na moudrost, šlechetnost a statečnost právě vládnoucího panovníka. Trošku z toho tedy asi vybočuje dvojitá stéla Hatšepsut a Thumotse III. v Egyptském muzeu v Káhiře.

U právě nalezené desky šlo především o to, že má podobný význam, jako když byla před zhruba 120 lety nalezena Rosettská deska, tato je ale ještě starší a mohla by proto doplnit, nebo zpřesnit, některé historické údaje, informace o poloze dosud neznámých a neobjevených chrámů apod.

Tato deska opěvuje zásluhy faraona Ptolemaia III., vládnoucího v letech 246 až 221 před naším letopočtem, tudíž za řecké nadvlády, kdy Egypt dosáhl svého největšího rozmachu a územního rozsahu, a bylo tedy opravdu se čím chlubit.

S přečtením textu na ní nebyl žádný problém, protože podle již zmíněné Rosettské desky se francouzskému vědci Jeanu-Francois Champollionovi podařilo v roce 1822 rozluštit staroegyptské hieroglyfy.

Z doby faraona Ptolemaia III. pochází také tzv. kanopský dekret, takže i porovnání s ním by mohlo pomoci odhalit další kamínky do mozaiky historie starověkého Egypta. Nedávno jsem třeba četl, kolik (desítek) měli faraonové kurtizán... No bóóóže...


Externí odkazy:

Zdroj: www.masch.blog.cz


  > Home page > Desky, náhrobky, stély ....... Začátek stránky


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.