GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Desky, náhrobky, stély > Aktuální stránka

Kamenná deska palermská

Kamenná deska palermská

Palermská deska, to je asi kus čediče, eventuálně podobného tmavého kamene (některé prameny udávají, že to je diorit), do nějž jsou vytesány hieroglyfy, které informují o prvních egyptských dynastiích.

Největší kus kamene z desky je vystaven ve sbírkách Archeologického muzea v Palermu (odsud název), další část je v Egyptském muzeu v Káhiře a jeden malý kus v Petrieho muzeu v Londýně.

Na ty kousky už byla nalezena, nejde o dodatečné, tzv. "porcování medvěda" mezi světová muzea.U všech těchto částí je sice předpokládáno, že pocházejí ze stejného originálu, ale jisté to zdaleka není, ostatně, jako spoustu z toho, co se o starověkém Egyptě ví. Odborníci se domnívají, že originál mohl být okolo 2,2 metru dlouhý, 0,61 metru vysoký a 6,5 centimetru tlustý. Ostatně, kdo má zájem, zkuste si ji sestavit sami.

zde jsou všechny dosud objevené fragmenty této desky. (externí odkaz).

Přesné datum vzniku také není známé, podle obsahu je odhadován na období cca poloviny 5. dynastie, protože jsou na obou stranách vytesány seznamy králů, od archaické doby, až do poloviny 5. dynastie.

Od 4. dynastie navíc deska obsahuje u jmen panovníků i seznam, co vše v době své vlády založili, nebo jaké důležité události se za doby jeho panování staly, jaké sochy byly vytvořeny, které chrámy vybudovány, jaká vojenská tažení uskutečnili apod., čímž se text stává pro vědce velmi cennou trofejí pro studium historie starověkého Egypta.  > Home page > Desky, náhrobky, stély > Začátek stránky


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.