GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Estetika > Aktuální stránka

"Rock Art", petroglyfy, skalní kresby, reliéfy a podobné


Petroglyfy ve fjordu Alta, Norsko

Skalní kresby, fjord Alta, Norsko

Za sedmero horami (a cca sedmero celnicemi) jsem se při svých putováních dostal až na sever Norska, kde mne zaujal fjord Alta.

Vpravo je fotografie fjordu a skal, na kterých rytci z doby kamenné "řádili".


Fjord je krásou přírody známý dost, ale pověstný je asi hlavně prehistorickými reliéfy, vyvedenými dávnými umělci na skalách v okolí městečka Alta (cca 15 000 obyvatel). Pocházejí z období 4 200 až 500 let př.n.l. (ty reliéfy ), ale některé prý jsou ještě starší.

Představují natolik cennou památku na počátky lidského osídlení na severní polokouli, že tato lokalita byla zapsána v roce 1985 na Seznam světového dědictví UNESCO.

Všechny zdejší reliéfy přinášejí prvotní důkaz nejen o fauně té doby, kterou představují sobi, losi, medvědi, psi (nebo vlci), lišky, zajíci, husy, kachny, labutě, kormoráni, lososi a velryby, ale také informace o tehdejším životě. Plavba po moři, lov, odchyt zvěře, rybaření, zajímavé jsou i scény z tanců a rituálních úkonů - to vše je možné zde obdivovat.


Odborníci takovýmto reliéfům říkají petroglyfy. V místě, kde jich je nejvíce, bylo postaveno Muzeum Alta, které přibližuje kromě období vzniku těchto kreseb také kulturu a život Laponců na břehu i na vodě, přesněji, od hornictví až po rybářství.

Na snímcích dole jsou některá jejich "díla" - co obrázky konkrétně představují, to ponechám na Vaši fantazii, ale ten pár sobích maminek, s malými sobátky v břiše, ten mně vykouzlil svým "realismem" úsměv na rtech...

Skalní kresby, fjord Alta, Norsko

Zde můžete kresby porovnat s "originálem"... Těžko říci, kdo v tom okamžiku měl větší trému, zda samice soba, která byla očividně z mé cca dvoumetrové blízkosti nervózní, ale nemohla utéct, nebo já, aby se fotka povedla... Tohle ale pro mne byl opravdu zážitek nezapomenutelný a brzké ranní vstávání se mi bohatě odměnilo.

Skalní kresby, fjord Alta, Norsko

Případná podobnost s železniční tratí bude na následujícím snímku asi jen náhodná, já osobně bych to spíš tipoval, že to bude ohrada z kůlů. Jen pro pořádek: všechny skalní reliéfy údajně byly archeology zvýrazněny červenou barvou až dodatečně.

Skalní kresby, fjord Alta, Norsko

Jo, kamarádi, ovšem tady si opravdu nejsem jistý, co je to namalováno tam vpravo dole... Že by...???

Co říci závěrem? Oblast Altafjordu má nečekaně mírné podnebí, a to vzhledem k teplému Golfskému mořskému proudu, takže se jedná o jakousi "Riviéru Severu" a kdo sem někdy vstoupí, neprohloupí...
Skalní kresby ve Valcamonica, Lombardie, Itálie


Komu by ale ani teplý Golfký proud nevyhovoval, ten si může zajet do slunné Itálie, obdivovat Rock Drawings v lokalitě Valcamonica v Lombardii, kde v ledovcem vyhloubeném údolí bylo objeveno skoro 200 tisíc rytin, vytvářených od pravěkého neolitu až po ranný Řím. Jejich význam podtrhuje fakt, že i ony byly od roku 1979 zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Pozoruhodná a pro příznivce doby ledové atraktivní je třeba zdejší Naquanská skála, vyzdobená více než tisícovkou obrázků různých postav, datovaných specialisty právě do doby kamenné


Milovníci "Rock Art" ocení odkaz Jelení (sobí) kameny na Sibiři a v Mongolsku

Zkuste také Zajímavosti o kamenech zejména pro děti a mládež


Externí odkazy:

Další info (angl.): "Rock Art" v Alpách.

Na stejném webu je i databáze zajímavých odkazů a klikatelná mapa obrázků.

Dosti zajímavá (angl.) je i klikatelná mapa Evropy s fotkami z lokalit.  > Home page > Estetika > Aktuální stránka ....... Začátek stránkyInformace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.