GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Kuličky, koule, hlízy, konkrece > Aktuální stránka

Septáriová (septarianská) konkrece, septárie


Koule septárie

Podle odborníků prý jde přesněji o pelosideritové konkrece, které vznikaly v tzv. jílovitých sedimentech (lépe řečeno v usazených horninách) před cca 50 až 70 miliony let.

V nich, velice pomalým vysycháním, pak vznikaly praskliny, do nichž potom zase prosakovaly roztoky, nasycené různými prvky, které postupem doby vykrystalizovaly v podobě druhotných minerálů.


Jde zejména o aragonit, chalcedon či kalcit. Hodně často to bývá kalcit žlutý, prostoupený hnědým aragonitem.


Uvnitř nahromaděné minerální roztoky se ovšem někdy mohly začít vylučovat kolem nějakého "prvotního jádra", kterým mohla být třeba i nějaká zkamenělina - na některých lokalitách jsou proto konkrece (často označované jako "kuličky") známé nálezy zkamenělin - vzniká tak např. česká "Rokycanská kulička".

Po vyleštění se na řezných plochách septárií ukáže velice estetický charakteristický "obrázek", který je svým způsobem také důvodem tohoto pojmenování, protože výraz septarian prý pochází z latinského slova "septem" (= sedm), což má být počet těch v nich vzniklých hlavních prasklin, což se ale dost těžko počítá...

Na burzách se jim také říká Dračí kámen, případně Dračí vejce, nejčastěji se tam prodávají hezké ukázky z Madagaskaru, takové, jako na horním obrázku, nebo i menší, tromlované oválky, které ovšem již nemají tu pavoukovitou síť, ale zase bývají zajímavě "mourované".

Zvláštní septárie pocházejí také z Polska, ty jsou hnědooranžové, tmavými nitkami prostoupené, ty ale již nedělají "pavučinu v centru se sbíhající", ale síť "nepravidelně volejbalovou" . Až je uvidíte, pochopíte, že ne vše se dá slovy popsat .

Nejméně podobné tomu, co se většinou myslí na burzách pod pojmem septárie, jsou pelosideritové konkrece z lokality Oujda v Maroku, z Rumunska jsou známy septárie tvořené křemenem, méně známé jsou také provensálské "septariánské" nodule s barytem, případně s občasným výskytem bílého baryto/celestinu druhé generace.

Kdo je pohledem na rozměrově malé burzovní septárie již nasycen, mohu mu nabídnout balvany Moeraki Boulders, což, jak se dočtete, jsou septárie, nalézající se v okolí novozélandské rybářské vesnice Moeraki (externí odkaz). Moeraki Boulders.

Zde chystám odkaz na podobné útvary, a to kamenné koule a kuličky v přírodě.


Závěrem bych chtěl jedince, kteří se v přírodopise moc nevyznají, upozornit, že také existuje šnek Septaria porcellana, který se s úspěchem používá k čištění skel akvárií od (na nich narostlých) řas. Musím ovšem varovat, sežeňte si k tomu více informací, protože prý je žere tak usilovně, že se z toho skla pak nedá ani odtrhnout . Snad si tedy kamennou a žravou septárii nespletete...



Externí odkazy:



  > Home page > Kuličky, koule, hlízy, konkrece > Začátek stránky


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.