GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Megality, menhiry, dolmeny, kromlechy > Aktuální stránka

Mohylový hrob megalitického typu, Nymburk, ČR

Mohylový hrob, Nymburk

Jsouce obeznámený s finančními poměry většiny poctivě pracujících lidí, tuším, že ne každý se vydá na druhý konec Evropy jenom proto, aby obdivoval nějaké megalitické hroby, tak dávám na vědomost, že v roce 1994, v našem středočeském Nymburce, archeologové našli mohylový hrob megalitického typu z pozdní doby kamenné, z cca pol. 3. tisíciletí př. Kristem.


Toto období odborníci označují eneolit, česky to lze nazvat doba měděnokamenná a tedy jde o období, kdy kromě kamenných nástrojů se tu a tam začínají objevovat už i nějaké předměty měděné. Toto období trvá následujících cca 1 500 let, pak začíná echt doba bronzová.

Do Nymburka se snad již dostane každý... Jde o vskutku ojedinělý a vzácný objev, protože kromě "tradičních" lokalit se podobný megalitický hrob prý nalezl již jen kdesi na jižní Moravě (ale nikdo nikde neuvádí, kde) a v západní Evropě. V tom nymburském byly nalezeny pozůstatky kostry muže, pohřbeného v mírně skrčené poloze, vlastní hrob byl obložen kameny.

Zdroj: nymburk.cz  > Home page > Megality, menhiry, dolmeny, kromlechy > Aktuální stránka > Nahoru


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.