GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Mikrominerály > Aktuální stránka

USB digitální mikroskop UM019


Recenze: za málo peněz, málo muziky...

Vanadinit, Mibladen, Maroko

Fotografie vpravo byla pořízena mikroskopem za cca 1 000 Kč (v akci). Je to málo, nebo hodně korun? Záleží na Vašich cílech a ambicích. Udělat si občas několik fotek se dá, ale kdo má "o věc" serióznější zájem, tomu bych ho nedoporučoval. Výrobcem je nazván "technologicky dokonalý přístroj", ale je to spíše hračka.

Zvětšení: 20x (Vanadinit, Mibladen, Maroko)


USB digitální mikroskop UM019

Mikroskop je plastový, lehký, a to mluví za vše: nemá žádnou stabilitu. Stačí se ho lehce dotknout, nebo i jen zavadit o kabel a hned vidíte něco jiného. Máte již záběr konečně zvolený? Pak pootočením zaostřovacího kolečka si vše jistě opět rozhodíte...

Pokud již konečně máte vhodný záběr, jakož i zaostřeno, a pak si chcete pořídit fotografii, tak zjistíte, že v okamžiku, kdy Váš prst opustí zaostřovací kolečko, se mikroskop malinko pohne a pracně nalezený záběr pak můžete začít hledat a zaostřovat znova .

K nežádoucímu pohybu stačí fakt velmi málo, dokonce i jen vlastní tíhou USB kabelu se často již zaostřený pohled najednou "před očima" sám pomaloučku začne posouvat stranou a rozmazávat. Eventuálně se mikroskop rovnou převrátí.


USB digitální mikroskop UM019

Tělo mikroskopu, dá-li se tak nazvat část mezi dolním podstavcem a tubusem, je tvořeno dvěma "plechy", které svírá šroub. Jeho otáčením mají ty dva plechy sevřít horní a dolní kulový čep tak, aby nastal stabilní stav. Tolik teorie. Praxe je bohužel jiná...


Relativně nejstabilnější je mikroskop ve stavu, kdy jeho "tělo" je kolmé, což ale má tu nevýhodu, že kruhovitý podstavec, o průměru zhruba 7 cm, pak neumožňuje snadné umístění vzorku přímo pod tubus mikroskopu. Případně musí jít pouze o vzorek nízký (plochý).


Větší (vyšší) vzorky lze zkoumat pouze z boku, pod určitým úhlem.


USB digitální mikroskop UM019

Řešením je mikroskop podložit, aby byl výše nad exponátem a nejlépe ho ještě k této podložce připevnit, aby s ní pokud možno tvořil "jeden celek". Viz příklad na obrázku vpravo.


Neočekávejte sice žádný razantní nárůst užitné hodnoty, ale jeho využitelnost se tak přece jenom trošku zvýší o pozorování i vyšších vzorků kolmo shora, s jakous takous stabilitou mikroskopu.


Mikroskop má dvě hodnoty zvětšování: 20x a 400x (žádné "až" mezi nimi není), takže plynule průběžně přeostřovat nelze. Zvětšení 400x na minerálech moc praktických výsledků nepřinese, uvedené nedostatky, popisované u zvětšení 20x, jsou u většího zvětšení samozřejmě ještě markantnější.

Osobně nechávám na minerály trvale nastaveno zvětšení 20x, kdy je "piplavé" zkoumavé prohlížení povrchu objektu zájmu v okuláru soustavným přeostřováním relativně zábavné, charakterizované stavem napjaté těšení, co spatříte, ale protože tato činnost není opravdu nijak "bohovská", tak na Vaši dlouhodobě oblíbenou kratochvíli to netipuji.

Zvětšení 20x je přece jenom 2x větší, než u zvětšení 10x, které má tzv. mineralogická lupa, kterou právě kvůli tomu zvětšení používají sběratelé, kteří si říkají " Desítkáři". Tak to já jsem tedy vlastně "dvacítkář" . Nezáviďte, to vůbec nemá s mladými děvčaty nic společného . Jo, jenomže, dle webu VIPportal.cz, dle odstavce "B) Základní informace", se dá říci, že na každém šprochu, bývá pravdy trochu. Pokračujme ale v recenzi.


USB digitální mikroskop UM019

Žádné nadšení u Vás neprobudí ani LED osvětlení, které se sice dá "štelovat", ale já osobně došel k názoru, že nejvíce mi vyhovuje stav "vypnuto" a světelné podmínky ladím lampou s polohovatelným ramenem, nebo více zdroji přídavných světel. Podle mého názoru i pojem přirozené podání barev také asi budete muset brát s rezervou.

Senzor pro uváděné snímání "křišťálově čistých obrázků" zřejmě zrovna v tom mém mikroskopu nefunguje, takže, než pořídím kvalitní fotku, se kterou jsem spokojen, pootočí se planeta Země o notný kus dál...


Nereklamoval jsem to, nemám moc čas hledat a zkoušet, který mikroskop už je na úrovni 21. století, ale pořízení ideální fotky bych raději dosáhl rychleji a na menší počet pokusů. Pokud snad výrobce s tímto tvrzením nesouhlasí, v pohodě, může mi vrátit 1 000 Kč a já mu ho, skoro nepoužívaný, pošlu nazpět.


1. varování:


Pokud se Vám konečně podaří docílit ostrý obrázek, spatříte něco, co u Vás může navodit stav, jindy získaný pouze požitím nějaké návykové látky, jako je např. alkohol.

Otevře se před Vámi fascinující svět krystalů a barev, po jehož spatření se Vám pak bude jen velmi těžko usínat. Máte odvahu, i přes toto důrazné varování, pootevřít dveře 13. komnaty a spatřit věci nevídané?


2. varování: tento výrobek není vhodný pro choleriky!


Závěr: Někomu přístroj vyhovovat bude, někomu ne, ale já osobně se domnívám, že mikroskop UM019 není žádný zázrak techniky.


Kdo nečetl, koukněte ještě sem: "Desítkáři" a mikrominerály (microminerals).  > Home page > Mikrominerály > Začátek stránky


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.