GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Mineralogie > Aktuální stránka

Různé úpravy a "korekce" minerálů a kamenů

Úprava minerálů obarvováním a přibarvováním

Přibarvený prasklý tzv. tyrkenit

Předpoklady pro obarvení minerálu: kámen musí být pórézní, nebo mít trhlinky a prasklinky, aby se barvivo dostalo dovnitř. Někdy může být obarvena pouze jeho vnější část, nebo může být barvou prostoupen celý. Vpravo je povrchově přibarvený tzv. tyrkenit, na lomu je vidět, že základem byl bílý magnezit, nebo howlit. Viz též imitace-napodobeniny-syntetické-kameny


Velice oblíbené jsou pro svoji "pestrost" barvené acháty. Křiklavě fialové, jedovatě zelené apod. barvy v přírodě opravdu nenajdete, to umí "vykouzlit" jen člověk a pokud jde o acháty, tak to jsou většinou ty zahraniční, které jsou více pórovité, než ty naše acháty české, střediskové , do kterých žádné barvivo moc ochotně nezalézá, jako do těch z Maroka, nebo Brazílie... Tož pár ukázek:

Barvené tromlované acháty

Dobarvovaný lapis lazuli, v podobě korálků na zápěstí, mně osobně obarvil manžetu bílé košile na modro . Fakt je, že po roce, když jsem toho prodejce viděl zase, bez problémů si náramek vzal zpět a vrátil mi peníze... Oni možná často ani nevědí, co jim někdo nabídne k prodeji.

Uměle připravené "kameny" vzniklé "přírodní" cestou

Velice často se na mnoha stáncích prodejců objevuje různě zbarvený krystalovaný "kamenec", nebo "skalice". Modré, zelené, žluté, oranžové nebo červené krystaly jsou sice velmi estetickou ukázkou, leč stále jen uměle lidmi iniciovanou a vhodnými podmínkami vytvořenou.

Barevné ukázky skalice

Nechal jsem, netuše následky svého počínání, jeden vzorek na sluníčku ve vitrínce a ona ta jeho krása hodně rychle pobledla... Skoro celý zbělal (místo aby na sluníčku zčervenal, jako já ). Horní část ukázky má barvu původní, dole je vidět, co sluníčko, ten kluk ušatý, provedlo...

Sluníčkem vybledlá zelená skalice

Jiné techniky úpravy minerálů

Občas se stane, že objevíte různě (ne)dokonale slepované krystaly, nebo zkamenělé trilobity, případně zjistíte, že některý krystal byl na horninovou podložku dodatečně přilepen, některá ulomená plocha byla dodatečně zbroušena do podoby hladké krystalové plochy...

... ale často ani netušíte, co vše má ten chuděrka kámen za sebou. Např. louhování v kyselině chlorovodíkové umí ukázku zbavit nežádoucích partií kalcitu, což dokumentuje snímek následující - celá tato ametystová dutina z Českého ráje byla původně zaplněna kalcitem, takže o krystalech ametystu uvnitř nebylo ani zdání...

Máčení v kyselině se musí provádět obezřetně, protože jde samozřejmě o kyselinu a pak také je potřeba mít proces pod kontrolou a jeho průběh sledovat, protože, když dobu louhování přeženete, kámen se může rozpadnout celý.

Drůza minerálu ametystu

Úprava minerálů působením tepla

Podle použité metody je tento způsob více, či méně spolehlivý. Táborák, trouba v kuchyni, speciální pícky a pece, to jsou zhruba ty základní použitelné možnosti, přičemž lze docílit toho, že kámen ztratí barvu docela, rozpadne se, nebo změní barvu na jinou, ztmavne, nebo naopak zesvětlá, no, bez speciálního zařízení to je tak trochu sázka do loterie.

Vypálením ametystu v nějaké peci se dá získat citrín, někdy prý též nazývaný španělský topaz. Takováto úprava se dělá běžně, skutečných citrínů je totiž asi jako šafránu. Teplota prý stačí cca 200 až 300 stupňů, což domácí trouba zvládne, ale já bych tohle svým ametystům raději neudělal, výsledek není moc jistý.

Tepelně se prý také dají přebarvovat akvamarín a zirkon, skoro pokaždé touto úpravou procházejí rubíny, ve kterých se tak odstraní nestejnoměrné vybarvení částí krystalu.

Úprava minerálů ozařováním

Úmyslné ozařování minerálů za účelem změny barvy se dá zjistit jen velice těžko, ale neúmyslně to prý umí i bezpečnostní scanner na letištích. Budete mít ve šperku růžový zirkon, projdete "rentgenem" a bude čirý... Máte to sice zadarmo , ale moc radosti to nepřinese.

Podobně lze ovlivňovat také třeba topaz. Změna barvy může být trvalá, ale třeba i jen dočasná, nebo naopak takto ozářený kámen začne postupně blednout. V některých případech se může původní barva objevit po tepelném působení na kámen, ale spolehnout se na to dá asi jako u předešlého odstavce.

Úprava minerálů máčením v oleji

Známí klenotníci mi prozradili, že např. smaragd se dá "naložit" do oleje, který po čase zcela zaplní všechny vnitřní prasklinky a kámen se potom jeví jako celistvější a je tedy možné ho potom prodat za vyšší cenu.

Úprava minerálů slepováním z více částí

Při tomto způsobu úpravy kamenů vzniká tzv. dubleta, kde jde o to, že na základní větší část vybroušeného skla se přilepí tenký plátek přírodního minerálu požadované barvy, což konečný výrobek podstatně zlevní a přitom kupodivu vizuálně dost oživí a zkrásní.

Úpravy minerálů povolené a nepovolené

Je to jednoduché: některé úpravy minerálů jsou všeobecně povolené, vše ostatní je tím pádem nepovolené. Prodáváte-li minerály někde na burze, je to většinou věcí cti prodejce, co s ukázkou provede a co z toho kupujícímu prozradí, či zatají. Existují ale i oficiální seznamy povolených úprav.

U nás na jarmarku prodával nejmenovaný prodejce umělé červené avanturíny, a když jsem to kupujícím říkal, že to vlastně nejsou pravé minerály, tak mi nejdříve chtěl dát do držky , jestli od jeho stánku hned neodejdu, a když mne neodradil, sliboval zavolat policajty . Jméno znám, ale nebudu ho shazovat před veřejností, třeba již ho osud poučil, co je správné...

Nutno poznamenat, že i každá "nekalá" manipulace s ukázkou minerálu před jeho prodejem je vlastně podvod a jako taková bude Vesmírem ohodnocena, s přihlédnutím k tomu, co Vás k takovému činu vedlo, zda jste to také náležitě zohlednili v ceně nabízeného "zboží" apod.

  > Home page > Mineralogie > Začátek stránky


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.