GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Paleontologie > Aktuální stránka

Zkamenělý trus pravěkých tvorů - koprolit

Zkamenělý trus pravěkých tvorů - koprolit


To je parádní kousek, co? Jako živý...

Podle mých informací by to mohla být krouceninka, kterou po sobě zanechal nějaký pradávný žralok, ale mám vážné obavy, že jen tohle po sobě zanechají (v přeneseném významu) pro další generace také mnozí lidé .

Pokud by svoji vizitku zanechal v krajině např. mamut, nebo dokonce brontosaurus, předpokládám, že místo mince by tam musel ležet minimálně talířek, protože někde jsem četl, že v takovém případě je objem "výtvoru" klidně i cca 7 litrů, což by tedy podle mne odpovídalo skoro 3/4 klasického kýble. Fíha... To už je ale výstavní ho... ééé hodně velký "výtvor"...

Zkamenělý trus novozélandských ptáků moa


Zkamenělý trus dávno vyhynulých tvorů se může stát pro vědce zdrojem důležiténo poznání a získání nových, jiným způsobem nedosažitelných informací, jako tomu je v případě, pro který si dovoluji (se svolením) ocitovat odstavec z webu www.rozhlas.cz:

V jedné novozélandské jeskyni paleontologové z Otažské a Adelaidské univerzity objevili asi 1500 kusů zkamenělého trusu (odborně označovaného jako koprolit) ptáků moa. Z něj vědci získali zbytky semen a rostlinných tkání. Analýza tohoto materiálu ukázala, že obrovští ptáci se živili převážně drobnými rostlinami, které sotva dosahovaly výšky 30 centimetrů. Odborníci se přitom až dosud domnívali, že moa vzhledem ke svému vzrůstu oškubávali převážně listí a plody ze stromů a keřů.

Externí odkazy:

Zdroj: www.rozhlas.cz
> stanice Leonardo, článek "Zkamenělý trus ptáků moa", autor Martina Otčenášková  > Home page > Paleontologie > Začátek stránky


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.