Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor? Patron GEOstezky: Najde se patron?
GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.
Základní informace o GEOstezce ♥ Fotografická soutěž
> Home page > Kamenné památníky, sloupy, kříže apod. >
Kamenné památníky, sloupy, kříže apod.
Památníky z kamene - úvod
Na památku nějaké události, nebo osoby, se stavějí "památníky" a je jedno, jestli mají podobu sloupu, nebo třeba kříže. Pokud jde o událost, může jít o všimnutíhodné jak v dobrém slova smyslu, tak ale mohou také mít smysl výchovný a připomínat něco špatného, co se někdy událo v minulosti, s cílem takovou věc odsoudit a coby odsouzeníhodnou připomínat pro výstrahu všem případným následovníkům. Včetně názorného předvedení, co za takový špatný čin dotyčného také nemine, protože vytesání kamenného kříže bylo jednou z forem trestu a tesat takový kříž asi není žádná sranda.
Na snímku je smírčí kříž z vrchu Kaňk u Kutné Hory, který je dost poškozený zubem času, nebo rukou vandala...
Možná by bylo vhodné nejdříve rozšířit Vaše obzory o "středověké trestní právo".
Kamenný sloup
Výraz "smírčí" sloup jsem nikde nezaznamenal, pokud někdo máte poznatky jiné, napište mi prosím. Nejčastějším "sloupem" býval ve středověku morový sloup, ze kterých se spousta z nich postupem času (a rozvojem křesťanství) stala podstavci pro sochy svatých a různých "patronů".
Nejznámější jsou tzv. mariánské sloupy (Panna Marie bývala jednou ze dvou hlavních "patronů", tím druhým byla Nejsvětější Trojice.
Vzhledem k tomu, v jakém stavu někdy bývají zápisy v kronikách, je ovšem možné, že "sloup" vlastně sloužil třeba jako pranýř.
Příkladem budiž třeba tyto sloupy mnoha tváří...
Kamenné pranýře
Tyto "nástroje středověké státní správy" (středověk = doba cca mezi léty 500 a 1500) představovaly tzv. nižší hrdelní právo, kdy provedený čin nebylo nutno trestat takovým "výchovným" způsobem, že by při něm doslova šlo o život. No, občas se to možná i zvrtlo...
Zpočátku pranýře představovaly dřevěné sloupy, nebo klece, později se přešlo na kámen. Každý pranýř byl konstruován tak, aby se k němu daly přivázat osoby zlovolné, nepoctivé, nenechavé, hašteřivé atd. Dosti často na ně tudíž byly přivazovány i ženy.
Výchovnými prostředky se staly především hanba a ponížení, eventuálně také nějaké to fyzické strádání a utrpení. Přičemž nemám na mysli to, že na ně "jen" celý den třeba pražilo slunce (kšitlovky ještě neznali), nebo na ně pršelo, chumelilo, mrznulo atd.
"Výchovně" určitě působil také případný "nocleh" u pranýře, kdy zejména ženy, přes noc ponechané napospas "hanbě", pravděpodobně strádaly i jinak, když ve dne, všem na očích, se odsouzenci stávali i terčem bití, místem dopadu na ně házených kamenů, případně rovnou mučení.
Zdroj: wikipedia. Tak šup, jsou tam i jejich obrázky...
Křížový kámen
Křížový kámen, byl více méně jakýkoliv kámen, do kterého byl vyryt kříž. Byl stavěn coby upomínka na všelijaká neštěstí a pohromy, o které ve středověku jistě nebyla nouze.
Časté požáry devastovaly celé čtvrti (tehdy dřevěných obydlí), ale i celá města. Co nezničil oheň, to pak třeba dorazila morová epidemie, nebo nějaká podobná choroba.
Pokud křížový kámen představoval trest za nějaký zločin, dá se předpokládat, že jeho relativně jednodušší výroba má souvislost s nižší mírou případného provinění.
Nastaly bohužel doby, kdy jen proto, že se "to" neslučovalo s náboženskými představami katolické církve, či "osvícených" panovníků, tak byly veškeré pohanské symboly systematicky ničeny a odstraňovány. Co nešlo odstranit, na to se alespoň vytesal kříž, lid poddaný přece nemůže uctívat nějaký "megalitický kámen", ze kterého církvi neplynou žádné "desátky"...
Co se tedy do té doby nezničilo a bylo to jen "zmodernizováno" vyrytím kříže, to pak zase s velkou chutí likvidovali husité, kteří prý symbol kříže odstraňovali všude, kde to bylo jen trošku možné.
Na kostelích, na mezích, mezi poli i na křižovatkách cest, na hřbitovech... Další padly za oběť socialistickému "rozorávání mezí". Co přečkalo, to se dneska stalo objektem výnosného obchodu... To jsou cca důvody, proč máme "křížů", menhirů a podobných "kamenů" jako šafránu a vznikají jejich seznamy, aby pro potomky zůstaly alespoň ty.
Kamenný smírčí kříž
Smírčí kříž je kamenný kříž, postavený nejčastěji na místě, kde se stal hrdelní zločin, nebo nějaké neštěstí, či tragédie. Ve středověku bylo možno při trestání provinilců uplatnit systém, zvaný smírčí právo, kdy jim byl uložen nějaký úkol, kterým svůj zločin mohli odčinit. Tudíž, něco jako velký "odpustek".
Takovým úkolem, kromě vyrovnání se s postiženou rodinou, totiž mohlo také být třeba vlastnoruční vytesání a vztyčení kamenného "smírčího" kříže na místě, kde byl zločin spáchán. Těmto křížům je hodně blízké i pojmenování "zpovědní kříž".
R. 1997 došlo k prvnímu vydání seznamu všech "křížů", čímž vzniknul postupně doplňovaný "Katalog smírčích křížů". Sestavila ho Společnost pro výzkum kamenných křížů při Městském muzeu v Aši, je řazen po okresech, každý kříž má své katalogové číslo a obsahuje bližší popis.
Zde najdete
Katalog smírčích křížů s údaji o nich.
Zde nabízím
vizuální kochání na smírčí kříže.
Kamenná "Boží muka"
Jde o malou stavbu, vetšinou právě ve tvaru sloupu, nebo pilíře, který je nahoře doplněn stříškou. Představují a symbolizují sloup, u kterého při bičování zakoušel muka Ježíš Kristus, o kterém je psáno v bibli, že je Synem Božím.
(Zajímá Vás, jak správně psát náboženské pojmy z pohledu teologického?)
Při svých toulkách na ně můžete narazit na návrších, rozcestích či kdekoliv na místech, kde v minulosti
někdo tragicky zahynul. Velice často v jejich blízkosti rostou také tzv. "památné
stromy".
Zdroj textu:
wikipedia
Případně další info na webu
www.turistika.cz
Smírčí kaple
Jedná se o stavby již větší, kde se odsouzenec na smrt naposledy rozloučil s obyvateli své domovské obce a smiřoval se se svým osudem, než se vydal na cestu k šibenici... Příkladem může být například smírčí kaple u Unčovic na Litovelsku.
Podobného ražení je kaple, postavená v r. 1639, na paměť toho, že násilnou smrtí zemřel litoměřický hejtman Jan Václav Kuplíř ze Sulevic, který byl zabit při hádce v hospodě (po skončení honu) Kryštofem Jiřím Chrtem ze Rtína. Původní se nedochovala, zcela nově tedy musela být postavená cca r. 2000. Více zde: kaple sv. Václava v Bílce na Teplicku.
Vidíte? Říkám to pořád, nepijte moc alkoholu...
Zdroj: www.cs.wikipedia.org >>> výraz "smírčí kříž"
Další informace: smirci-krize.cz ; smircikrize.euweb.cz ; kameny.euweb.cz/
> Home page > Kamenné památníky, sloupy, kříže apod. > > Nahoru