Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor? Patron GEOstezky: Najde se patron?
GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.
Základní informace o GEOstezce ♥ Fotografická soutěž
> Home page > přenesené významy >
Fialkový kámen
Ilustrační snímek ukazuje, jaká hezká fialová kvítka rostou v Maroku...
Pokud jde o fialkový kámen, tak to mám pro Vás velice potěšující informaci, protože ho lze nalézt třeba v Krkonoších! Některé kameny v našich českých horách totiž bývají pokryté červenavě-hnědým porostem vláknité řasy, která se jmenuje Trentepohlia iolithus a tyto kameny prý za vlhka lehounce voní po fialkách.
Jéééé, to musí být móóóc hezké... Já když byl v Krkonoších na nějké tůře a odběhl jsem z cesty někam mezi okolní balvany, tak jsem sice cítil ledacos, ale jako vůně fialek mi to nepřipadalo ☺.
Fialkové kameny měly být "zaručeně" sbírány na Violiku, což je nápadný skalní výchoz poblíž Sněžných jam. Jeden z výkladů o původu názvu těchto skalisek je spojován, avšak neprávem, s údajně "fialkovou vůní" těchto skalních bloků.
Zmíněná řasa tady však neroste, neboť obrůstá povrch obnažených a omšelých balvanů v ledovcových morénách a v korytech horských potoků a řek. Zaručeně pravé kameny z Violíku, oblíbený obchodní artikl, tak byly nejspíše sebrány kdekoliv v Krkonoších a jejich vůni obstarala vonná esence.
Fialkový kámen podpořil rozvoj turistiky v Krkonoších
Od poloviny 19. století nastal v Krkonoších postupný úpadek toho, čemu se velice vzletně (a odborně) říká budní hospodářství, navíc stále vzrůstal počet návštěvníků hor, což pak koncem 19. století vedlo k vytvoření předpokladů pro počátek rozvoje zdejšího cestovního ruchu.
Majitelé bud, budaři našli v turistickém ruchu nový způsob obživy, svoje staré pastevecké boudy přestavěli v pohostinství s celoročním provozem, u cílů cest poutníků, turistů a všech ostatních návštěvníků hor se začaly stavět boudy nové (např. na Sněžce, nedaleko pramene Labe atd.).
V nich horalé nabídli turistům prosté ubytování, občerstvení, domácí mléčné výrobky, ale i první upomínkové předměty a suvenýry, přičemž k nejoblíbenějším patřily krabičky z klečového dřeva, které uvnitř právě ukrývaly voňavý fialkový kámen. Z tohoto dřeva vyráběli horalé i figurky ducha hor „Krakonoše“, hračky, košíčky apod.
Horské boudy přijímaly stále větší počty turistů, "vodiči" provázeli návštěvníky horami, "nosiči" na krosnách vynášeli potraviny, vodu, ale i zámožné návštěvníky až na vrchol Sněžky, potulní flašinetáři a harfenice zvesela vyhrávali podél horských cest a kolem nich zaujali svá místa i prodavači "fialkového kamene".
Externí odkazy:
Zdroje: www.leccos.com + www.cs.wikipedia.org + www.martinicevkrk.cz
www.freiheit.cz + www.apalucha.com + www.luzicke-hory.cz + www.vrchlabsko.info
> Home page > Přenesené významy >