GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > "Voda" a "kámen" > Aktuální stránka

Glendonit (Rosettes, Rose Rock)

Minerál arktických vod


Minerál glendonit

V chladných arktických vodách se nalézá minerál glendonit, což je podle mně dostupných informací vlastně pseudomorfóza kalcitu po ikaitu. Tyhle, na obrázku vpravo, jsou z pobřeží Bílého moře na severu Ruska.


Název je odvozen podle hlavního naleziště, kterým je lokalita Glendon, Hunter Valley, New South Wales, v západní Austrálii. Další jejich naleziště je např. blízko osady Eureka na Ellesmere Island (třetí největší ostrov Kanady, až "skoro" u Grónska). Jde o jednu ze tří zdejších stálých osad - obrázky glendonitu z této lokality viz odkaz dole na stránce.

Nalézt se dají jeho až 10 cm dlouhé krystaly, srostlice a prorostlice, přičemž první ukázky tohoto minerálu se na sběratelských burzách objevily poměrně nedávno, někdy po r. 1990.

Po dlouhém bádání se mělo za to, že se vlastně jedná o minerál glauberit, s tím rozdílem, že glendonit údajně vzniká v místech, kde se míchá sladká říční voda s mořskou. Do r. 2001 byl proto glendonit popisován jako pseudomorfóza ikaitu po glauberitu, což tvrdí mnohé internetové obchody dodnes .

Minerál glendonit - ježek

Teprve po dalším stejně usilovném bádání ale vědci dospěli k názoru, že glendonit je pseudomorfóza kalcitu po ikaitu. Asi víte, že pseudomorfóza kalcitu po ikaitu znamená, že prostor po krystalu ikaitu nahradil kalcit, takže to potom vypadá, že ten kalcit má tvar krystalu ikaitu... Kdo to nevěděl, je zase trošku chytřejší .

Na českých mineralogických burzách se glendonit dá nejčastějí sehnat právě ten z Murmanské oblasti v Rusku (Terský okres). V místě, kde se do vod Bílého moře vlévá řeka Olenice, tam, kde se sladká a slaná voda spolu mísejí, to je to pravé místo pro vznik tohoto minerálu. Olenice je i ves cca 170 km JV od lokality Kandalakša, na levém břehu stejnojmenné říčky.

Některé krystaly glendonitu jsou nacházeny obaleny šedou hmotou, tvořící jakoby skořápku, snad prý z vápence. Tedy něco jako severské Thunder Eggs. Viz fotografie průřezu zde dole.

Minerál glendonit - koule

Komu se nechce jezdit na sběrnou výpravu tak moc daleko, další lokalita je v Dánsku.

Pro glendonit existuje spousta dalších synonym: fundylit (záliv Fundy, Kanada), pyramidite (Olympic Peninsula, North America), thinolit (podle řeckého "thinos", Mono Lake, Kalifornia), pseudogaylussit, ale také hedgehogs, barley corns...

... jakož i jarrowit (Jarrow Slake, River Tyne, Northumberland, England), molerkryds = kopané kříže (Mors Island, Denmark), gerstenkörner (Sangershausen, Thüringen), White Sea Hornets (Olenitsa River, White Sea Coast, Karelia, Russia), opal pineapples (Austrálie)...

Dokonce prý i tzv. chryzantémový kámen je glendonit... Na burzách narazíte na spoustu odborníků... Většina se ale shoduje na tom, že tu "chryzantému" tvoří minerál celestyn.

Odrůdou glendonitu prý je minerál gennoishi (Genno-ishi, Niigata Prefecture, Japan), někdo ale zase tvrdí, že to je pouze synonymum... Já nevím, jestli má smysl po tom pátrat, já se jdu místo dalšího pátrání raději natáhnout na gauč.


Zajímavý je také minerál ikait, pokud jste na odkaz neklikli už hned v prvním odstavci.


Externí odkazy:

Zdroj: www.veda-a-technika.eurozpravy.cz
> článek "V boji s CO2 lidem možná pomůže minerál ze dna moře".  > Home page > "Voda" a "kámen" > Začátek stránky


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.