Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor? Patron GEOstezky: Najde se patron?
GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.
Základní informace o GEOstezce ♥ Fotografická soutěž
> Home page > Výrobky z kamene >
Mastkové (břidlicové) hrnce z údolí Valtellina v Itálii,
tzv. "lavecc"
Údolí Valletina v severní Itálii se může pochlubit jistou zvláštností, která mezi veřejností není příliš známá, a přesto určitě stojí za pozornost. No, schválně, slyšeli jste někdy výraz mastkový hrnec? Případně také břidlicový hrnec? V tomto údolí to je naprosto běžná věc, která zde zapustila kořeny již před cca 4 000 lety.
Tzv. soapstone (mýdlový kámen), také známý jako kámen "Lavecc", zmiňoval i Plinius starší ve své Naturalis Historia, právě dokonce s odkazem na Valtellinu. Zdejší mastek má světle zelenkavou barvu, ale může být i barvy jiné.
Nutno poznamenat že mastkové hrnce již ale měly, i přes slavnou minulost (kdy se jejich skvělá pověst táhla po celé Římské říši jako dým z aktivního soptícího vulkánu) docela "na kahánku", protože v r. 1866 se s jejich výrobou přestalo, jelikož tento zdejší tradiční materiál vytlačily hliník a slitiny železa...
Okolní lomy na mastek tak začaly chátrat a zarůstat vegetací a jak léta plynula, tak i paměť pamětníků nakonec neobsahovala o jejich poloze ani jediný záznam. Je to přitom speciální mastková břidlice Pietra Ollare, u které je známo jen několik ložisek na světě. Smutný osud... Odsud asi pramení také používaný výraz břidlicové hrnce.
Naštěstí dovednosti a znalosti předků nezůstaly lhostejné alespoň jednomu zdejšímu obyvateli jménem Roberto Luchinetti a tuto tradici opět obnovil. Obnášelo to samozřejmě pracně nejdříve prolézat okolní kopce a skály a hledat zarostlé lomy, kterých nakonec naštěstí objevil až několik set a kámen dopravit domů.
Doma nastala další fáze pátrání, protože bylo zapotřebí znovu "objevit" technologii, jak hrnce vytvořit, aby nepopraskaly, aby si uchovaly svoje zvláštní specifické vlastnosti, které jsou opravdu velice zajímavé, až podivuhodné...
V těchto hrncích se totiž dá vařit velice zdravě, není prý např. potřeba používat žádný tuk, navíc do sebe také "natáhnou" všechny škodliviny, na vaření se spotřebuje méně energie a pokud se v nich vařené maso uskladní pod pokličkou z téhož materiálu, dá se konzumovat i po dvou letech, pokud se v nich uskladní třeba sádlo, tak to prý vydrží v uzavřené nádobě až 50 let. Fíha...
No, jak jsem koupil, tak prodávám, ale jestli to je pravda, tak klobouk dolů. Pravda, ona i cena, cca 600 euro, od velkého rozšíření této znovuobjevené novinky leckterou hospodyňku odradí, ale stejně, ta Příroda je šikulka.
A vůbec, překladem italského textu a zíráním na obrázky se domnívám, že to není "břidlice", ale spíše přesněji to je mastková břidlice.
Pokud jde o ty mastkové lomy, tak v oblastech Valmalenco a Valchiavenna jich můžete stále najít spoustu. Koho by mastek, jako minerál a jeho těžba a zpracování oslovily více, může navštívit MUSEO MINERARIO DELLA BAGNADA.
Na jednom místě ho čeká zpřístupněná stará štola, dále hornické muzeum, které názorně představuje předměty každodenní hornické práce a hlavní zástupce nerostných zdrojů v údolí: azbest, mastek, hadcové břidlice. Součástí je i mineralogické muzeum, s ukázkou zdejších hlavních představitelů nerostné říše.
Však také údolí Val Malenco, kromě mnoha alpských údolí, je oblast dosti bohatá na různé minerály, v mnoha mineralogických knihách je často citováno. Na ploše několika čtverečních kilometrů je možné jich najít téměř 300 druhů, často v podobě nádherných krystalů, známý je např, zdejší démantoid.
Dva zde byly nalezeny poprvé: artinit a brugnatellit. Spousta zdejších minerálů, v době jejich objevu, byla novinkou nejen v Itálii, ale dokonce i v celé Evropě. V hadcích se dá minerál artinit také najít v hadcovém lomu u Biskoupek u Oslavan, na západní Moravě - artinit je nový minerál pro Českou republiku.
Mastkové hrnce se prý ale vyráběly u nás v Čechách, jen jsem k tomu zatím moc informací neobjevil. Kdo o tom něco ví? A poví? Připravím pro ně zvláštní stránku mastkové hrnce z Čech.
Externí odkazy:
Zdroj horního obrázku "hrnců" (ialský web): www.sondrioevalmalenco.it
Na další obrázky "hrnců" se podívejte sem: www.vincenzomartegani.com
Zdroj textu: koreni.nova.cz
> Home page > Výrobky z kamene >