Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor? Patron GEOstezky: Najde se patron?
GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.
Základní informace o GEOstezce ♥ Fotografická soutěž
> Home page > Geologie >
Gibraltarská skála, Gibraltarský průliv
Gibraltarská skála někdy bývá mylně považována za nejjižnější bod Evropy, ale ten ve skutečnosti
leží o kousek dál na západ, ve městě Tarifa.
Vzhledem k tomu, že v Tarifě ale stojí stará vojenská pevnost, cestovatelům bohužel nepřístupná, tak to mají
lovci rekordů samozřejmě blbý a musí se tam jedině tajně nějak doplížit.
Nejjižnější místo Evropy prý je pusté a nikterak atraktivní, ale "odfajknout" si, že zde někdo stanul, eventuálně dokonce spočinul, to je jistě velmi lákavá představa. Co v tom je za rozdíl? Objasním.
Kdo někde stanul, ten tam jen přišel, řekl "hmmm, hezký" a šel hned dál... Kdo ale někde spočine, ten se tam i posadí, vyndá chleba s řízkem, flašku z PVC s uvařeným čajem a s rozevřenou mapou se kochá okolím... ☺ Tak to alespoň člením já.
Kopírovat stále stejné texty o Gibraltaru je podle mého názoru celkem zbytečné, takže nějaké to základní bla bla bla o tomto britském území na jihu Španělska si jistě najdete sami, nyní ale záměrně připomenu zdejší opice, odborníky nazývané makak magot, nebo též magot bezocasý, anýbrž macaca sylvanus, já jim ale říkám kluci ušatí, to se mi lépe pamatuje... ☺
Gibraltar je jediné místo, kde opice v Evropě žijí "ve volné přírodě",
nejbližší jejich kolegové se ale prohánějí jen nedaleko odsud, v cedrových lesích v Maroku.
To nahrává teorii, že se do Evropy dostali již v prehistorické době, kdy oba kontinenty ještě nebyly od sebe
odděleny. K tomu za chvíli ještě něco uvedu. Též se ovšem spekuluje, že je sem dovezli až Maurové, když dobývali
Pyrenejský poloostrov, tak si vyberte.
Ten fešák vlevo se prý jmenuje William (zde každá opice dostává jméno) - já nevím, ale od opice
Julie bych ho já stejně nerozeznal ☺.
Na odkaze Nepijte moc alkoholu, tam to vypadá, že jsou spolu vyfoceni právě oba dva a moc jim to tam spolu sluší...
Na té fotografii vpravo je opice v cedrovém háji v Maroku. Fakt, že jo, jistá podoba tam je zcela zřejmá, že?
Vypadá to sice, že jsem trošku odběhl od směru geologického, ale kdepak. Tahle dvě opičí společenství spojuje (a současně i rozděluje) to, co je na mapách označováno jako Gibraltarský průliv, který prý je v nejužším místě jen cca 14 km široký. Pro Vás to je stejně informace pro kočku, těch, co to pojedou přeplavat, těch asi moc nebude, tak já Vám raději prozradím jinou zajímavost, kterou jsem našel na webu Novinky.cz (dole bude odkaz na zdroj, tam se dozvíte ještě více podrobností).
Před více než pěti milióny let neexistovalo ani žádné Středozemní moře, ani žádný průliv, Evropa s Afrikou byly spojeny pásem hor, oblast Středozemního moře tvořily nížiny, které byly až o několik kilometrů pod úrovní dnešní hladiny moře. Vlivem tektonických posuvů a tlakem vody Atlantiku se ten horský hřeben částečně zhroutil a vznikla průrva, která se pak ještě začala pomaloučku rozšiřovat, až nakonec vznikl dnešní Gibraltarský průliv.
To vše trvalo velice dlouho, voda z Atlantiku totiž proudila do oblasti budoucího moře cca 200 km dlouhou průrvou mezi zborcenými částmi hor tak pomalu, že prý to zpočátku trvalo několik tisíc let a budoucí moře stále bylo spíše jen "brouzdalištěm pro brontosaury". Pak se však val zcela prolomil a náhlá povodeň napustila zhruba 90% současného objemu Středozemního moře během relativně krátkého časového období, které vědci odhadují jen na několik měsíců, nanejvýš dva roky...
Kdo se ještě domnívá, že geologie je nudná a nezáživná věda? Věděli jste to, když jste se váleli na některé středozemní pláži? A nyní již také tušíte, proč jsou možná ty opice i v Evropě, jakož se možná i změní Váš pohled na to, co se nazývá Gibraltarská skála, on to je vlastně očitý svědek jedné velké dávné katastrofy, všechna ta voda se valila právě po úpatí této skály...
Externí odkazy:
Zdroj: www.novinky.cz - Vznik Gibraltarského průlivu a Středozemního moře