Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor? Patron GEOstezky: Najde se patron?
GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.
Základní informace o GEOstezce ♥ Fotografická soutěž
> Home page > Geologie >
Pohyb tektonických desek
Island, Thingvellir
O geologických zajímavostech Islandu by se dalo popsat spousta stránek, já nyní vypíchnu zajímavost z tohoto hlediska přímo učebnicovou, a to přírodní park Thingvellir. Správněji psáno Pingvellir, ale na začátku je "P" islandské, které se od "našeho" liší, i proto se někdy užívá "američtější" varianta s "Th" na začátku. Správný znak toto kódování ale neumí zobrazit.
A pro ty, kteří hůře vidí...
Největší "geo" zajímavostí parku je, že tudy vede hranice dvou tektonických desek, místo je ale památné také z politických, náboženských i historických hledisek, ještě na to přijde řeč.
Tektonickou puklinou Almannagjá (horní snímek), se lze i projít, vycházkou, po upravené cestě, z obou stran jste sevřeni tmavými a členitými skalisky, tu strmými, skoro kolmými, onde s možností vyšplhat na jejich vrchol a rozhlížet se po okolí.
Ostatně, oficiální stránka národního parku nabízí interaktivní panoramatickou vycházku v oblasti NP Thingvellir alespoň na Vašem monitoru. Pokud se (interaktivně) vydáte od vodopádu Öxarár (Öxararfoss) doprava, za nedlouho se Vám naskytne pohled, který vidíte na horním snímku.
Pokud máte dostatek času, tak v té puklině můžete přímo pozorovat, jak se od sebe vzdalují dvě tektonické desky, a to severoamerická (na obrázku vlevo před valem) a euroasijská (vpravo za valem, takže ty stromečky už tedy rostou "v Evropě"). Se kochejte, holenkové, vidět na Islandu stromek, natož les, je veliká vzácnost!
Nutná je ale při tom Vašem pozorování dostatečná trpělivost, trhlina mezi deskami se totiž rozšiřuje jen asi o 1 až 2 cm za rok (někdo místo cm udává mm, tak si hoďte korunou), hned je však vyplňována sutí, žádná trhlina mezi deskami tu tedy není, takže se maminko o Vašeho potomka, který se tam chystá jet na dovolenou, bát nemusíte, že snad zahučí do nějaké pukliny... ☺
Island je na následujícm barevném schematu vpravo nahoře červeně zakroužkován (zdroj obrázku: wikipedie. Koukněte, co Wikipedie říká na téma tektonické desky.
Kousek odsud se nalézá jezero Thingvallavatn, což je největší islandské jezero, přibližně 14 km dlouhé, o rozloze cca 84 km čtverečných. Před cirka 9 000 lety přehradila odtok místních pramenů utuhlá láva, další sopečná činnost pak dala vyrůst několika křivolakým ostrůvkům. Dnes je jezero oblíbeným stanovištěm stěhovavých ptáků, v jeho průzračných vodách se prohánějí čilí pstruzi.
Planina Pingvellir (Thingvellir) (Sněmovní pláně) má dokonce jedno světové prvenství, v letech 930-1800 se zde "v závětří" (spíš ale kvůli dobré akustice) scházel islandský parlament Althing (první parlament světa) - škoda, že si z jejich zasedání nelze pustit žádný záznam, jestli se tam taky fackovali a navzájem mlátili, jako se to děje nyní ☺.
Oni to asi řešili více razantněji, co se s někým, kdo má jiný názor, prdět! ☺ Šup s ním dolů ze skály, do nějaké hluboké pukliny, zaplněné vodou...
Jo, to jsem se ovšem nechal maličko unést, takže raději dodávám, že od r. 2004 byla tato "pláň", o rozloze cca 9,27 hektarů, zařazena na seznam chráněného světového dědictví organizace UNESCO.
Koho šamtání přírodou omrzí, nebo se jen potřebuje schovat před nepřízní počasí, nebo zatouží po klidném duchovním rozjímání, nepřijde zkrátka, stojí zde malý, ale hezký, luteránský kostelík. Jeho předchůdce byl prvním vysvěceným křesťanským svatostánkem ostrova, na kterém bylo v r. 1000 přijato křesťanství.
To tedy Islandu přináší další prvenství, protože se tak (prý) stalo jako prvnímu státu na světě demokratickou volbou. Však si každý ty méně demokratické způsoby jistě dovede představit ☺, stačí vzpomenout na "křižácké výpravy", konané jménem lásky a pravdy.
V nejbližším okolí lze spatřit další dvě přírodní zajímavosti, a to vodopád Gullfoss a funkční gejzír Geysir, který dal vlastně jméno všem ostatním gejzírům na světě. Ano, i to je Island - voda tekoucí rovně, dolů i prskající vzhůru...
Takže nejen Země ohně a ledu... Další informace o Islandu a pár dalších fotografií nabízí stránka Vulkány a sopky Evropy