Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor? Patron GEOstezky: Najde se patron?
GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.
Základní informace o GEOstezce ♥ Fotografická soutěž
> Home page > Paleontologie >
Zručnost marockých řemeslníků
Umělé "galenitové jeskyňky", Maroko
Nomád ze Sahary nás nyní hravě přenese do kraje nekonečných písečných dun... Škoda, že jen na chvilku, Sahara, to je dnes spíše již jen romantika pro turisty, skutečnost je trošku jiná, v Maroku je pro domorodce romantika přepychem, oni musí tvrdě pracovat, aby se vůbec nějak uživili...
Naštěstí jim fortel neschází, což můžete posoudit hned na následujícím obrázku, kde svoji kreativitou mohou směle konkurovat přírodě:
Výsledek lidové umělecké tvořivosti marockých řemeslníků jsou patrné na obrázku. Uvnitř této umělé geody (cca velikosti tenisového míčku) je z drátů udělána kostra, podobná větvičkám keře rybízu a polepená krystalky galenitu, jakoby rostoucími na těch větvičkách a galenit je nalepen i na stěnách a to vše se krásně blýská...
Napodobeniny "zkamenělin" prehistorických tvorů, Maroko
Také následující dvě "zkameněliny" jsou dílem šikovných marockých rukou. Jde o repliky pradávných obyvatel Sahary - ten horní se jmenuje Dicranurus monstrosus, ten pod ním asi Karel ☺. Copak já mohu vědět všechno? Oba se v originálech vzácně nalézají v marockém pohoří Atlas.
Takto, vyrobené podomácku, doslova "na koleně", pomocí malého dlátka a kladívka, případně ještě brusky, ovšem vyjdou mnohem levněji...
Pro mne tyto suvenýry mají cenu zážitku při smlouvání, když jsem je kupoval, ale když jsem později na vlastní oči viděl, v jakých podmínkách ti řemeslníci pracují, že např. "Směrnici o bezpečnosti práce" asi nikdy ani neviděli, natož, aby jí četli a řídili se podle ní, tak na druhou stranu jsem si říkal, že jsem snad ani smlouvat neměl...
Pracovní podmínky preparátorů zkamenělin v Maroku
K čemu ochranné brýle? Respirátor? Co to je? Stačí přece stará hadra kolem pusy... A co ergonomie? Celý den být takto shrben nad bruskou? No a co? Jíst se přece musí... Než spousta slov, snad Vám více napoví následující obrázky.
To dole je stojanová bruska, ovšem je položená na boku na zemi, takže motor je jen asi 10 cm nad zemí a brusič musí pracovat celý den ohnutý do oblouku. Stín mu poskytují staré roztrhané hadry, zavěšené na klackách, zapíchnutých do země.
A jak na tom je jeho kolega hned vedle? Také on pracuje se svojí elektrickou bruskou doslova "na koleně"... Za fotografie nic na oplátku sice nechtěli, ale dal jsem každému z nich alespoň zapalovač, to je pro ně "vzácnost".
> Home page > Paleontologie >