Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor? Patron GEOstezky: Najde se patron?
GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.
Základní informace o GEOstezce ♥ Fotografická soutěž
> Home page > Stavby, chrámy, monumenty >
Antické kamenné stavby na Sicílii
Antický kamenný chrám, Segesta, Sicílie
Návštěvníky chrámu v Segestě upozorňuji, aby kromě pouhého koukání po památkách též koukali, na co šlapou ☺... Jejda, to nééé, no, to tedy taky, ale já měl na mysli to, že jsem v okolí nalezl kamenné prehistorické nástroje, jako jsou škrabky, čepele apod.
Pro ty, kteří hůře vidí na dálku, je dole malý bonus:
Vlevo vpředu, to se o sloup neopírá mravenec cca 2 mm vysoký, ale já, cca 185 cm vysoký... Takže si zkuste spočítat výšku sloupu sami.
Antický kamenný chrám, Selinunte, Sicílie
Také fešák, co?
Syrakusy, Sicílie
Parádní kousky, ty chrámy, co? Takové stavby, podobně jako egyptské pyramidy, ovšem samozřejmě měly velkou spotřebu stavebního materiálu, kde ho ale brát a nekrást ☺?
Při stavbě řeckého amfiteátru v Syrakusách na to šli od lesa: kámen brali z nedalekého vápencového lomu, který byl vyhlouben cca 30 až 40 m do skály, který se nazývá Latomia del Paradiso (Rajská zahrada).
V antice představovaly tzv. latomie místa, kde pracovali odsouzenci, případně také váleční zajatci. Dneska je lom opuštěný a zarostlý pomerančovníky, olivovníky a další středomořskou vegetací. Je součástí archeologického areálu, stejně jako zajímavost následující.
Obrázek vpravo poskytuje pohled do ústí jeskyně tvaru písmene S, uměle vytesané do skály, ve tvaru ušního boltce, zvané trefně Dionýsovo ucho".Jak jinak, ten trpaslík dole, to jsem já osobně, to kvůli lepší představě o jeho rozměrech.
Pro detailisty: její výška je 23 m, hloubka 65 m a široká je 5 až 11 m.
Jeskyně má výbornou akustiku, veškeré zvuky se v ní čistě a bez rušivé ozvěny zesilují, což podle jedné z pověstí prý využíval zdejší tyranský vládce Dionýsios I., který tajně naslouchal hovorům, které v jeskyni uzavření státní vězňové vedli a získané informace pak pravděpodobně používal pro získávání dalších "dobrovolníků" na práci v lomu.
Podle pověsti jiné v ní také věznil své nepřátele, přičemž ta dobrá akustika sloužila k zesílení hlasového projevu mučených obětí, který měl odradit všechny jeho případné další nepřátele. Hu, jedno "lepší", jak druhé.
Vše se (nejen) v současné době v Syrakusách ovšem točí kolem jediného bodu, zvaného největší dochované řecké divadlo, vytesané v 5. st. př. n. l. do skály na západ od tohoto lomu, a tak se zmíním o něm. O velikosti stavby svědčí jeho kapacita až 16 000 diváků, přičemž hlediště má průměr 138,5 metrů, a je tedy největší v antickém Řecku (v Aténách má "pouhých" 100 m).
Uff, vedro tu je ale šílené, asi jako tehdy, co jsem byl se školou v Tylově divadle v Praze na Figarově svatbě v italském originále... Opravdu nezapomenutelný umělecký zážitek pro kluka v pubertě...
> Home page > Stavby, chrámy a monumenty >