GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Kameny > Aktuální stránka

Obsidianit, trinitit, kharitonchik

Obsidianit - polopřírodní drahý kámen

Sopka (vulkán) Mt. St. Helens

Poznáváte? Erupce vulkánu Mt. St. Helen (stát Washington, USA) 18.května 1980. Vysoko do ovzduší zasahoval obrovský oblak sopečného popela, vyvrženo bylo velké množství pyroklastického materiálu, ze zborceného vrcholu do okolí vytekla spousta sopečného bahna...

Následky výbuchu byly katastrofální: zdevastované okolí, zničený a zastavený život na ploše mnoha set kilometrů čtverečných, a to se ještě naštěstí vůbec neobjevila žádná láva. Za své vzala zejména ohromná plocha lesů v okolí, ale sopečný popel a prach, který byl vyvržen do stratosféry, prý dokonce pár let ovlivňoval i světové klima...

Proč o tom zde nyní píši? V roce 1980 totiž bylo objeveno něco, co se nazývá obsidianit. Je i není to "kámen", jehož zrození je podmíněno právě jen tímto sopečným výbuchem. Vše zcela objasní následující odstavec.

Zdroj fotky erupce Mt. St. Helens: cs.wikipedia.org >>> výraz "sopka"


Dále cituji z webu: gemsmarik.com:

Výbrus z obsidianitu zelený

"Dřevařská společnost Weyerhauser při vyprošťování a rozřezávání svých těžkých těžebních strojů z popela u jezera Spirit Lake použila též acetylenových hořáků. Pracovníci si všimli, že původně šedý popel se při tom taví do skelné hmoty zelenavé barvy s různými odstíny. Protože mezi nimi byli vnímaví a předvídaví lidé, konzultovali tento fenomen s dalšími, kteří v této věci mohli učinit další kroky. Tak byl nastartován proces získávání různobarevných skel z popela sopky Mt.St.Helen. Jednoznačně nejčastější barvou byla zelená, připomínající barvu smaragdu."


Podobnost s názvem obsidian není jen náhodná. Cituji opět z webu: gemsmarik.com:

Výbrus z obsidianitu modrý

"Součástí jemného, prachovitého popela je velké množství kuliček přírodního skla, které známe jako OBSIDIAN - toto slovo posloužilo jako základ pro pojmenování nového gemologického materiálu se jménem OBSIDIANIT. Nelze jej systémově zařadit ani mezi čistě přírodní, ani mezi čistě syntetické suroviny. Je to prostě přesně napůl, nikdo se ani nikdy nesnažil o jiný výklad a buďme Přírodě vděčni, že při svém běsnění nám odhodila drobný pamlsek."


Zpracovatelé a výrobci této základní suroviny se ovšem pouze se zelenou barvou nehodlali smířit, a tak se paleta barev rozšířila následovně:

Cituji opět z webu: gemsmarik.com:


Výbrus z obsidianitu červený

"Barva je závislá na místním obsahu stopových kovových prvků, zvláště železa, mědi a chromu ve formě jejich kysličníků a s vlivem i dalších prvků. Doposud produkované barvy jsou smaragdově zelená, modro-zelená - typu Paraiba, světle modro-zelená (viz obrázek výše vpravo), vínově fialově červená a živě červená. Podle písemného sdělení dodavatele, výrobní firma při speciální, patentované separační a vyčeřovací technice zpracování OBSIDIANITU, přidává do taveniny pro zvýraznění odstínu barvy utajované stopové složky, takže zboží není úplně čistou, jen tavením upravenou přírodninou."


Někoho třeba také zajímají sopky, vulkány a sopečná činnost v Evropě



Externí odkazy:

Další fotky Mt. St. Helens: cs.wikipedia.org >>> výraz "Mount St. Helens"

Zdroj citací o obsidianitech, fotek výbusů + další informace: www.gemsmarik.com


Trinitite a kharitonchik - antropogenická "skla"


Zatímco fulgurit je čistě přírodní produkt, tak trinitite (podle lokality Trinity, anglicky zvaný také atomsite, či Alamogordo glass, případně existující další podobné "sklo" kharitonchik, jsou již antropogenického původu, což znamená, že obě "skla" vznikají činností lidí.

sklo způsobené jaderným výbuchem - Trinitite

Zdroj fotografie: www.randomuseless.info >>> odkaz "My Radioactive Vacation"

Bohužel ale ne činností nijak bohulibou, tato "skla" vznikají v místech "atomových" výbuchů. Konkrétně trinitit vznikl při testování jaderné bomby 16.7.1945 blízko města Alamogordo v Novém Mexiku. Toto "sklo", vzniklé přetavením písku, má většinou světle zelenou barvu, ale není to pravidlem, viz horní obrázek.

V té době vykazovaly vzorky zvýšenou radioaktivitu, ale nebyla udávána jako zdraví nebezpečná. V současné době obchodníci tvrdí, že desítky let po roce 1945 již "vyprchaly" poslední zbytky radiace... No, jen aby... Nejčastěji se nalézaly kousky cca 1 cm velké, o hmotnosti jen několik gramů.

Na konci 40. let a začátkem 50. let byly jeho vzorky pilně shromažďovány a následně, jako novinka, prodávány mineralogům. Ostatně, tak tomu je dodnes, i když je takový prodej nově nalezených vzorků vlastně protizákonný, protože jejich sběr byl zakázán. V roce 1953, na popud americké Komise pro atomovou energii, bylo místo výbuchu zahrnuto buldozery.

Podobné, porézní, ale černé "sklo", nazvané kharitonchik (jméno mu dal sovětský fyzik, působící v oblasti jaderné energie, Julij Borisovič Chariton (27.2.1904 - 18.12.1996, šéfkonstruktér sovětské "atomové" bomby a dlouholetý "budovatel" Sovětského jaderného programu). Tomuto sklu se stal domovem písek kazachstánského "jaderného" testovacího místa Semipalatinsk.

Černé sklovité úlomky přetaveného písku, vzniklé žárem exploze, byly také popsány z podobného zkušebního místa uprostřed Sahary v Alžírsku, kde Francie začala rozvíjet svůj jaderný program testováním v blízkosti lokality Reggane, kde v okolí žijí jen berberské kmeny, protože letní teploty až 50°C asi miluje málokdo.




Pro případné zájemce mám senzační informaci: na lokalitu Trinity v Novém Mexiku jsou každou první sobotu v dubnu a říjnu návštěvní dny pro veřejnost, a tedy dva dny v roce sem můžete přijít obdivovat "místo činu".

Pravda, v místě, kde jednou vybuchla "atomová" bomba, se toho k vidění nedá moc očekávat. Povrchní proláklina o průměru několika stovek metrů, jednoduchý památník v bodě nula, pouzdro bomby typu "tlouštík", ranč, kde plutoniové jádro bylo smontováno... Vše je zrekonstruováno, ne v původním stavu.

V původním stavu zbylo jen pár skromných hromádek kousků betonu v místech, kde bylo ukotveno úpatí vysoké ocelové věže, na jejímž vrcholu byla nálož v jakési "boudě" připevněna. Ostatně, kdo umíte anglicky, něco více si k tomu můžete přečíst po kliknutí na spodní dva odkazy (kdo neumí, může jen zírat na obrázky).



Zdroj: en.wikipedia.org >>> výraz "Trinitite"

Zde jsou fotografie z místa odpálení prvních amerických jaderných bomb.

Zde jsou fotografie z místa odpalování prvních ruských jaderných bomb.



  > Home page > Kameny > Aktuální stránka > Nahoru


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat






Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.