GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Magično > Aktuální stránka

CATLINIT, Pipestone, Minnesota, USA

Odrůda minerálu jménem mastek, zvaná "Dýmkový kámen"


Catlinit je pro severoamerické indiány velice uctívaný a vážený kámen, protože z něj vyrábějí hlavice svých posvátných dýmek.

Dýmky byly běžně předmětem daru, obchodu nebo dokonce válečné kořisti. Súové a Šajeni vyráběli tradičně pěkné dýmky z calitnitu a pěkné dýmkové vaky, Vrány si je běžně kupovaly a na starých fotografiích často pózují s těmito artefakty jinak nepřátelských kmenů. (Zdroj: www.indiani.cz)


CATLINIT, Pipestone, Minnesota, USA - odrůda minerálu jménem mastek, zvaná

Tradičními výrobci celkem hezkých dýmek byli Súové, kteří je dále distribuovaly po celých Pláních. Nejčastějšími tvary západních Sůú byly tzv. "T" a "L" tvary, v nejrůznějších modifikacích. Velmi zajímavé jsou i dýmky východních Sůú. Kromě dýmek se prodával také catlinit, protože Súové okupovali oblast Pipestone. (Zdroj: www.indiani.cz)

O vyjímečnosti a vážnosti catlinitu napovídá také to, co o něm píše spisovatel Scott Cunningham, ve své knize "Magická encyklopedie drahých kamenů a krystalů". Citovat nemohu, z nakladatelství se mi nikdo neozval, že mi to povolují a já si nebudu komplikovat život, ale zhruba jde o to, že ani on by se ho neodvážil u sebe vůbec nosit z úcty k tomuto kameni...


Proč název catlinit? George Catlin byl americký etnograf a malíř, který místo toho, aby jako tzv. kolonizátor zabíral půdu severoamerickým indiánům, nebo dokonce, aby je zabíjel, raději zkoumal jejich kulturu a zvyky.

Narodil se 26. července 1796 v Wilkes-Barre, městě v centru Wyoming Valley v Pensylvánii. V letech 1832 až 1836 cestoval po prériích, ale i mezi jezery a lesy a maloval indiány, jejich zvyky, obřady i každodenní život.

mastek - catlinit - dýmkový kámen

Co bylo příčinou jeho zájmu o indiány? Pouhá klukovská touha po dobrodružství, nebo ho zažehnuly příběhy jeho matky, které mu v dětství vyprávěla, nebo to byl fakt, že Catlinova babička, když byla dívka, byla zajata a odvlečena k jednomu indiánskému kmeni? Těžko říci, cesty osudu bývají nevyzpytatelné...

Začal studovat "práva", ale opustil v roce 1823 tuto dráhu, aby se stal malíř portrétů. O pět let později se stala jeho manželkou Clara Barlett Gregory, žena z bohaté rodiny, se kterou měl dohromady čtyři děti.

Catlin namaloval přes 600 obrazů, některé se staly dokonce jedinečnými díly, protože po epidemii neštovic, v r. 1837, některé kmeny zcela vymřely a vzpomínka na ně tedy zůstala alespoň na jeho plátnech.

Napsal i mnoho knih o životě indiánů, jeho spisy jsou prý ovšem často smutné, právě z důvodu, že v nich popisuje pomalý, ale jistý zánik jedné slavné a hrdé civilizace, která expanzi "bledých tváří" neuměla a nemohla odolat. Proč? Čtěte dál.

Luky, oštěpy a tomahawky prostě nemohly konkurovat flintám bílých osadníků a vojáků. A propó, víte, proč se pušce říká flinta? Kámen, zvaný pazourek (anglicky flint), byl totiž užíván jako křesací kamínek právě v puškách, kde úderem oceli do pazourku vznikne jiskra, tou se vznítí střelný prach, načež vzniklé plyny odpálí kulku z hlavně... Jak snadné, jen na to přijít, že?

A Catlin byl první, kdo popsal naleziště tohoto červeného ojedinělého a indiánům posvátného kamene, takže pojmenování CATLINIT si plně zaslouží a myslím si, že každý správný ctitel a obdivovatel indiánů by o tomto muži měl vědět, ten si to zaslouží.

George Catlin totiž prý byl ve tváři zraněn indiánským tomahawkem (takže býval focen z takového úhlu, aby to nebylo vidět) a přesto na indiány nezatrpknul... Prostě borec... Howgh.


Ukázku z horního snímku (dar provozovatele webu "indiani.cz"), jsem na 7. ročníku Festivalu evropských filmových úsměvů v mladoboleslavském Škoda Auto Muzeu ukázal "Vinnetouovi" (francouzský herec Pierre Brice) a bylo vidět, že i velký náčelník Apačů drží catlinit poprvé v ruce.

Dnes již herec Pierre Brice sice nežije, ale odkaz "Vinnetoua", hrdého, čestného a spravedlivého člověka, který se vždy zastával všech slabých a utiskovaných, v našich srdcích zůstane v jeho podání na věky... Idol našeho mládí ve 20. století s radostí předáváme dál, Vám mladým, do 21. století...

Pierre Brice - VinnetouMastek může lidem sloužit i jinak, znáte výraz Mýdlový kámen (Soapstone) ?


Zajímá Vás Životopis etnografa George Catlina? (anglicky)

Jak George Catlin ty indiány namaloval? Posuďte sami... (anglicky)

Další kresby George Catlina ze života severoamerických indiánů (anglicky)Odkaz na stránky plné opravdových indiánů

Apačové, Komančové, Siouxové >>>

Kochejte se pohledem na skutečné hrdiny.
  > Home page > Magično > Začátek stránky


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.