GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Mikrominerály > Aktuální stránka

Mineralogové, zvaní "desítkáři"

Mineralogická lupa

Jistě jste již přišli na to, že pouhým okem se dost často na vzorku minerálu nedá nic moc poznat a v tom okamžiku nastává správná doba pro pořízení nějaké šikovné lupy.

Zde Vám chci, kromě objasnění pojmu v nadpise, také maličko poradit, jakou lupu shánět, protože ne každé "zvětšovací sklo" je pro účely mineralogické vhodné.


Správná mineralogická lupa má dva základní parametry: zvětšení 10x a celé zorné pole bez zkreslení obrazu. Tím je na mysli to, že obraz musí být nezkreslený nejen uprostřed, ale také všude směrem ke krajům, což většina "lup" nesplňuje.

Všímaví návštěvníci webu možná již tuší, co jsou zač ti tzv. desítkáři... Ano, jsou to mineralogové, kteří sbírají vzorky minerálů, které tvoří tak maličké krystalky, že pouhým okem se ani nedají spolehlivě určit. Případně jde o jedince, kteří třeba jen hůře vidí, takže lupa 10x zvětšující jim přijde vhod.

Toto označení jsem osobně zaznamenal v Kanadě, kdy mi jedna sběratelka poslala několik ukázek z kanadských lokalit, např. od Mont Saint-Hilaire (Quebec) a psala mi o jejich skupince sběratelů, kteří si právě tak říkají.

Na internetu jsem žádnou podobnou českou skupinku "desítkářů" neobjevil, ale vím, že pár lidí tomu určitě holduje. Osobní zkušenost v tomto směru mám např. s českou lokalitou Moldava, kde se za mého mládí dalo nalézt dost zajímavých "mrňousků", jakými jsou např. akantit, bayldonit, beudantit, mimetit, mixit, pearceit.

Jenže, pouhým okem většinou nerozeznatelných, na první pohled jde často "jen" o barevné "poprašky" na kusovém fluoritu, či barytu. Pokud se mi tyto nálezy podaří nalézt, pořídím pár jejich fotek a dám je sem na tento web. Sám jsem zvědavý, co jsem to tehdy nalezl...

Pro představu, co si asi tak pod pojmem mikrominerály (microminerals) představit.Však, co člověk zmůže sám, a tak jsem se rozhodl založit dvě skupinky, no, pravda, proč troškařit, takže hnedle celé klany: zovou se "Desítkáři a "Dvacítkáři". Tímto je slavnostně prohlašuji za založené. Je 20.12.2016, přesně 0:08 hodin. Jo, věda nezná obětí, přes den není na tvůrčí práci dostatečný klid.

Bohužel, pořádná lupa, 20x zvětšující asi neexistuje, tak sám jsem si rovnou raději pořídil USB digitální mikroskop, s možností fotografovat (případně i natáčet) to, co právě okulárem pozoruji. No, budu ho raději uvádět jen jako "mikroskop", s uvozovkami.

Pokud máte podobnou krevní skupinu, můžete se ozvat, dáme světu vědět, o čem ten náš český (střediskový ) mineralogický mikrosvět je. Už jsem pro tento účel zaregistroval i doménu MicroMineralsWeb.eu, zatím přesměrovanou na doménu GeoWindows.eu (než dám dohromady nějaký obsah).

V případě zájmu se ozvěte, mohu udělat pro každý "klan" vlastní stránky, případně cokoliv dle potřeby. A pokud zájem o tyto "klany" nebude? No bóóóže...


Takže si to nakonec shrneme, ať v tom nemáte hokej: mezi mineralogy ode dneška existují dva spřátelené klany, a to Desítkáři a Dvacítkáři. Pro zjednodušení je uvažováno: desítkáři = lupa, dvacítkáři = mikroskop (kdo má lepší, budiž mu to přáno). Pro jistotu uvádím, že "desítkáři" klidně mohou pít i "dvanáctku"...

Při této příležitosti také definuji (což není ani ve Wikipedii) pojem mikrominerál: jedná se o takový minerál, který je mikro . Dobrá, více to tedy rozvedu: pojem "mikro" znamená, že na dotyčnou ukázku si já už musím brát lupu, nebo mikroskop, abych byl schopen vůbec něco rozeznat.

Bať bať, mám prostě radost ze života. Vy mlaďasové s tím asi ještě nemáte žádné velké zkušenosti, ale nebojte, on Vás brzy život naučí brát spoustu věcí s humorem, pokud nebudete mít touhu užívat stále více a více antidepresiv...

Jo, holenkové, chystá se totiž na Vás Práce 4.0, máte se na co těšit, to Vám nezávidím.  > Home page > Mikrominerály > Začátek stránky


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.