GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Minerály > Aktuální stránka

Hematit (krevel)


"Železná růže" (Eisenrose), "Alpská růže", "Hematitová růže"


Hematit zvaný Železná růže

Tuto růži netvoří aragonit, nýbrž minerál hematit (krevel). Mezi sběrateli jsou např. známá jejich naleziště ve švýcarských Alpách.

Tam má počáteční původ pojmenování Eisenrose (něm. Železná růže). Ty německé vypadají maličko jinak, než čínské (vpravo je růže z provincie Jiangxi).


Kde ale brát fotku růže německé a nekrást... Jestli si někdy vzpomenu a najdu zdroj, nějakou sem dám, aby ten rozdíl byl více patrný. Ty německé vypadají maličko jinak a řekl bych, že jsou hezčí. Mně se tedy alespoň líbí více.

Kdo z Vás by ale cítil, že na něj jde kvůli tomu "absťák", že je tady nevidí, tak zde je odkaz na stránky, kde pár obrázků můžete zatím obdivovat - do vyhledávače stránek www.mineralatlas.eu zadejte výraz Eisenrosen, klikněte na "Suchen" (nebo "Search")a pak na jediný nalezený odkaz.

Všeobecně se soudí, že to jsou růžicově srostlé tabulkovité krystaly hematitu, slyšel jsem však také názor, že jde vlastně o jakousi "vadu" ve vývoji jediného krystalu hematitu, který se takto "roztřepil". Kdo tomu více rozumí a "rozsekne" to? Koukání lupou na shluk tabulek mi v tom více jasna nepřineslo...

Hematit je velice dobrá železná ruda (obsahuje až 70% železa), vyskytuje se v několika dosti odlišných variantách, oblíbili si ho také ezoterici - viz "hematitoví cvrčci".



  > Home page > Minerály > Aktuální stránka > Nahoru


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.