GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Minerály > Aktuální stránka

Aragonit mnoha tváří


Aragonitová "Kamenná růže"


Karlovarská růže z aragonitu

Vřídelní voda z Karlových Varů obsahuje minerální látky, které se po rychlém odpaření vody usazují na všem, co se do této vody ponoří, nebo přes co teče. Výsledkem dosti krátkého procesu (za jeden den se prý usadí až půl milimetru) je vrstevnatě usazovaný "vřídlovec", což je odrůda minerálu aragonitu.

To je tedy tajemství "Karlovarské růže". Růže z voskového papíru se cca týden v podzemí, nedaleko kolonády, "sprchují" touto vodou a výsledek vidíte na obrázku.Aragonit zvaný "Vřídlovec"


Aragonit, odrůda vřídlovec

"Vřídlovec" (= usazený aragonitový sintr), je po vyleštění rovněž velice zajímavý. Vzhledem k tvrdosti aragonitu (cca 3,5 až 4), je dosti náchylný na otěr a poškrábání, takže se z něj dají vyrábět jen některé dekorační předměty, například těžítka.

Zde je Mohsova stupnice tvrdosti minerálůAragonit jménem "Hrachovec"


Aragonit, odrůda hrachovec

Aragonit také v Karlových Varech vzácněji vytváří tzv. "hrachovec", což jsou různě veliká, dohromady stmelená, zrníčka, nebo kuličky aragonitu. Ty na obrázku mají průměr cca 5 až 7 mm, bývají ale třeba jen 1 mm..Aragonit odrůda "Železný květ"


Aragonit, odrůda Železný květ

Aragonit, zvaný "železný květ", je hlavně svojí abstraktní mnohotvárností velice fotogenický. Tato ukázka je z Dřínovy hory u Tišnova.Aragonit á la "Ježek (sputnik)"


Aragonitový ježek (sputnik) z Maroka

Pro zajímavost si ukažme, jaký aragonit dovede vytvořit příroda v Maroku. Část sběratelů takovým výtvorům říká ježek, pro jiné to je sputnik."Aragonitová trubka"


Trubka s vrostlým aragonitem uvnitř

Ten kousek ocelové trubky (tloušťka stěny 3 mm) byl před několika desítkami let uříznut při rekonstrukci Sokolovny v Ml. Boleslavi.

Trubkami, jak je vidět na obrázku, se ovšem tehdy daly nazývat jen s velkou fantazií, protože všechny minerální usazeniny se vrstvily zevnitř trubek, což časem vyústilo k nutnosti jejich výměny za nové...


"Kámen" tak někdy může lidem, místo přinášení radosti nad jeho krásou a jedinečností, dosti zkomplikovat život...

Kámen naštěstí lidem přináší i užitek radost, viz rorátní vajíčko z aragonitu


Víte třeba to, že perleťová vrstva lastur a opravdových přírodních perel jsou prý také tvořeny velmi jemnými šupinkami aragonitu?


A víte, že "růže" také vytvářejí minerály hematit (krevel) a baryt?  > Home page > Minerály > Aktuální stránka > Nahoru


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.