GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Minerály > Aktuální stránka

Sádrovec - "pouštní růže" z celého světa


Sádrovcová "pouštní růže", Sahara, Tunisko


Sádrovec - Pouštní růže, Sahara, Tunisko

Přírodní "pouštní růže" vytvářejí jen dva minerály, častější jsou sádrovcové, nebo "růže" barytové.


"Pouštní růže" ze sádrovce se nacházejí přímo v pouštním písku např. Sahary, kde prý vznikají a "rostou" díky střídání denního tepla a nočního chladu.

V noci voda, obsahující minerální částice, vzlíná na povrch pouště, načež se voda v žáru slunce rychle vypaří a pevné částice se postupně shlukují a dále narůstají ve zvláštních útvarech, dosti podobných právě květu růží.

Bývají různě veliké, od centimetrových, až po skoro decimetrové, jednotlivé, ale i různě srostlé a prorostlé, více, či méně pravidelné... V severní Africe je na Sahaře hostí Egypt, Libye, Maroko i Tunisko, dále to je třeba Saudská Arábie, v zámoří stát Mexiko a americké státy California, New Mexico a Oklahoma.

Jak Vás ale záhy přesvědčím, domovem jim také může být Slovensko, nebo Německo, kde se nalézají ve zvláštní zelenkavé podobě a krk za to nedám, že se nalézají někde na poušti, když žádnou nemají. Nebo to před světem tají...

Sádrovec - Pouštní růže, Sahara, Tunisko

Ukázka velikostí a tvarů této přírodní zajímavosti z hlubin Sahary >>>Sádrovcová "pouštní růže", Chihuahua, Mexiko


Sádrovec - Pouštní růže, Mexiko


Jak bylo řečeno, "pouštní růže" se nacházejí také v Mexiku. Ty jsou většinou menší, hrany mají hodně omleté a ohlazené, jakoby omlácené. Zda to je transportem, nebo se tak již nalézají, to nevím, ale kupodivu je to činí celkem zajímavými a docela i estetickými. No, posuďte na horním obrázku sami. Jak jinak, i u nich jde o formu minerálu sádrovce.


Sádrovcová "pouštní růže", Slovensko a Německo


Sádrovec - růže, Slovensko"Pouštní růže" se však nenacházejí jen v nehostinných krajinách rozlehlých pouští, ale najít se dají také např. na Slovensku. Jako každá správná "Pouštní růže" tvoří i ty slovenské minerál sádrovec, ovšem ten slovenský má pro "kamenné růže" dosti netypickou, zvláštní modrozelenou barvu.

Zajímavé je, že nachlup stejnou jsem o pár let později viděl na burze prodávat opět a u té byla cedulka, že pochází z německého Bad Freienwalde... Co si o tom myslet, těžko říci, ale každopádně se tedy nejedná o ojedinělý nález jednoho kousku, jedna a tatáž to určitě nebyla.  > Home page > Minerály > Aktuální stránka > Nahoru


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.