GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Minerály > Aktuální stránka

Baryt

Barytová "pouštní růže", Oklahoma
(Rose rock, Barite Desert Rose, Sand Barite rosette, Cherokee Rose)


Barytová kamenná růže

Minerál baryt umí vytvářet shluky červenohnědých krystalů v takové formě, že dost připomínají rozvitou růži, občas dokonce ještě věrněji vypadající, než ty růže sádrovcové.

Nelze se proto ani nijak moc divit, že byl tento div přírody pasován 8.4.1968 na oficiální státní kámen severoamerického státu Oklahoma. Podobně se "růže", tvořené barytem, také nacházejí v Arizoně.


Zdroj obrázku: www.skywalker.cochise.edu


Oni ty kamenné růže mají svůj kultovní (a kulturní) význam zejména pro dávné obyvatele Ameriky, indiány. Mají vztah, zejména symbolický, k historii, kterou Vám nyní, alespoň v krátkosti, prozradím.

Někdy počátkem 18. století začala migrace indiánského kmene Cherokee, kdy část indiánů, z ostražitosti před expanzí bílých osadníků, se sama rozhodla odejít dále na západ, aby se tam, i se svými rodinami, usadili.

Velkou čárou přes rozpočet jejich osudu jim ale byl nález zlata v severní Georgii, kde se chtěli usadit, a proto se odsud raději rozhodli vystěhovat ještě dál, až do Oklahomy.

Zlatá horečka jejich bílým "sousedům" ale zatemnila mozky až natolik, že se je rozhodli vyštvat i z jejich původní, vlastní země, opět za vydatné pomoci nejvyšších představitelů americké vlády.

Rozhodnutím Vlády USA, podporovaného přítomností vladních vojsk, se museli indiáni Cherokee (a další indiánské kmeny) nakonec ihned, bez příprav, dát na cestu za těmi, co již na nová působiště odešli dříve. Na místě museli ponechat svůj veškerý majetek…

Nepomohla ani žaloba kmene Cherokee u Nejvyššího soudu, americký prezident Andrew Jackson rozhodnutí Soudního dvora ignoroval a nařídil pokračovat v odsunu.

Tato strastiplná cesta indiánů byla později nazvána "Cesta slz" (Trail of Tears), protože při ní zemřelo několik tisíc lidí. Šlo o událost, která se stala jednou z těch temnějších kapitol v americké historii.

A indiánská pověst, právě na základě této události praví, že "na památku statečných Cherokee, na počest jejich prolité krve, byly kameny v Oklahomě, kam na své pouti indiáni došli, proměněny v růžové skály a kameny tvaru růže.

Pro znalce: Česká "aragonitová" růže z Karlových Varů.

Koukněte se na jedno malé muzeum, kde jsou na " kamenné růže " zaměřeni (anglicky): www.roserockmuseum.com

Obrázky "růží" - www.spiritrockshop.com (anglicky) Doporučuji tam kliknout na Home...  > Home page > Minerály > Aktuální stránka > Nahoru


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.