GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Minerály > Aktuální stránka

Sádrovec


Sádrovec, odrůda "Mariánské sklo"


Sádrovec - Mariánské sklo

Tzv "Mariánské sklo" není slída, ale v různém stupni průsvitné, ale nezřídka i zcela průzračné tabulkovité krystaly (či tabulky) sádrovce. Větší vzadu je z Číny, ten zcela čirý, opracovaný do tvaru destičky, za kterou je vidět mince, je z asijského Turkmenistánu.


Pro zájemce, zde je Mohsova stupnice tvrdostiSádrovec, odrůda "Vlaštovčí ocásky"


Sádrovec - vlaštovčí ocásky

"Vlaštovčí ocásky" se jmenují podle zvláštního tvar zakončení krystalů, ovšem ve skutečnosti se jedná o dvojčatý srůst krystalů dvou. Ukázka na obrázku pochází z Polska.
Sádrovec, odrůda "Selenit"


Sádrovec - selenit

Selenit, to jsou vláknité agregáty sádrovce, ze kterého se s oblibou dělají různé předměty a figurky, protože má 2. stupeň tvrdosti (podle Mohsovy stupnice) a jde tedy lehce opracovávat.


Sádrovec - selenit, želva

Výrobky ze selenitu jsou obdařeny jemným, jakoby hebce perleťovým leskem. Selenit i selenitová želva na obrázku pocházejí z Ruska, přesněji z Uralu.


V prodeji jsou rovněž časté selenitové "lampičky", kdy pod svisle upevněným krystalem selenitu je barevná dioda (nebo diod více barev, které se rozsvěcují postupně, takže se pak barevné spektrum cyklicky mění), která celý krystal zajímavě prozáří.


Sádrovec, odrůda "Alabastr"


Sádrovec, to je také jemně zrnitý, až celistvý, bělostně čistý alabastr, neboli úběl. Ten je hojně využíván pro svoji lehkou zpracovatelnost pro zhotovování sošek a soch, ale i jiných uměleckých předmětů. Počátky jeho používání pro sochařskou výrobu se objevují již ve starověkém Egyptě.

Někdy bývá spojován "mramor" a alabastr... Jde sice o spojení z mineralogického hlediska nepřesné (i když mezi "kamenáři" často bývají pojmem "mramor" označovány snad všechny leštitelné horniny), ale toto zaměňování má své historické kořeny.

Ve starověku se pálením vápence, nebo mramoru, získávalo v oblasti dnešní Itálie pálené vápno, suroviny to pro přípravu vápenné malty. V téže době se surovina s podobnými vlastnostmi pálila ze sádrovce v Egyptě, takže vězte, že malta na pyramidách byla ze sádrovcové malty a ne z vápenné...

Sádrovec - alabastr, Florencie


Jak již bylo řečeno, alabastr se začal používat ve starověkém Egyptě. Z velkých kusů se např. vyráběly sarkofágy, tenkými broušenými plátky alabastru se prý zasklívala okna chrámů. No a odsud pak jeho užitnou hodnotu začal poznávat celý svět: ve stavebnictví, v lékařství, ve sklářství, v zemědělství (hnojivo) apod., to jsou jen ty hlavní oblasti využití.

V okolí Luxoru se zpracovává bílý, růžový a zelený alabastr, ale existuje i hnědý a dokonce také černý, který prý je ale velmi vzácný. Materiál pochází z lomu u městečka Alem, ležícího cca 30 km od Luxoru.

Egypt, cestou do Údolí králů

V tomto kraji, např. jako zde, podél cesty do Údolí králů, stojí malebné, leč prosté domorodé domky...


Egypt, cestou do Údolí králů

Některé jsou velice vesele pomalovány, jako např. právě tato dílna na výrobu alabastrových suvenýrů. Ten chlapík na kole, to jsem já . Bylo 40°C ve stínu a ono to při jízdě moc krásně ofukovalo...

Ty malůvky na zdech mají svůj speciální význam, protože všechny obrázky ukazují, co majitel spatřil při pouti do Mekky, do posvátného místa všech muslimů.Na světě jsou v současné době pouze tři velké žíly alabastru, které se vyplatí těžit, a to v USA, v Itálii a v Číně.


Sádrovec "obecný", Strkovice, ČR


Sádrovec ve své nejobvyklejší podobě, kterou lze objevit snad na každé mineralogické burze, je na tomto posledním obrázku. Stačí požadovat "sádrovec ze Strkovic" a každý opravdový sběratel ví, o co jde. Z této lokality pocházejí jak jednotlivé krystaly, tak také různě "prorostlé", docela fotogenické, srostlice krystalů.

Sádrovec - alabastr, FlorencieMohla by Vás zajímat i stránka sádrovec a jeho "pouštní růže" .


  > Home page > Minerály > Aktuální stránka > Nahoru


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.