GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Vulkanogie > Aktuální stránka

Sopečná činnost a podmořské vulkány

Dívka krmící racka v letu

Zatímco při plavbě po moři v pohodě krmíte racky, pod hladinou moře se může udát mnoho věcí...


Podmořské vulkány Campi Flegrei del Mar di Sicilia
+ ostrov Ferdinandea (též Nerita, nebo Empedokles)



Dívka krmící racka v letu

Existuje ještě jedno podobně nazvané místo, bez těch posledních čtyř slovíček, a to západně od Neapole, na okraji města Pozzuoli. Jmenuje se tedy jen Campi Flegrei (neboli Flegrejská pole), což je další evropské vulkanicky aktivní místo a kdo o vulkanismu Evropy chce ledacos vědět, klikněte na předchozí odkaz.

Campi Flegrei del Mar di Sicilia (anýbrž Flegrejská pole Sicilského moře) je skupina podmořských vulkánů, která se nalézá, jak jinak, pod hladinou moře, v průlivu mezi JZ výběžkem Sicílie a Tuniskem.

Jedná se o Sicilský průliv, nazývaný též Tuniský průliv, široký cca 145 km. Na dně tohoto průlivu se dotýkají africká a euroasijská tektonická deska, což právě vede ke vzniku podmořské sopečné činnosti - příkladem může být i ostrov Ferdinandea, který byl nověji ztotožněn se sopkou Empedokles.

Vrcholy všech sopek jsou zcela pod vodou, jen občas se některý z nich objeví v podobě ostrůvku nad hladinou, což se stalo právě v r. 2000, kdy se po 169 letech zase jeden takový, o velikosti cca 5 x 2 km, opět vynořil. Všeobecně se tedy považoval i tento ostrůvek za vrchol podmořské sopky.

Psali to tedy alespoň v Blesku ze dne 21.2.2000, tam jste mohli na zadní stánce číst titulek

Ostrov, nebo ponorka?


V článku pod ním se psalo, že tento ostrůvek v r. 1829 objevili Angličani, slavnostně ho pojmenovali podle svého kapitána, sira Jamese Grahama (čili Grahamův) a na nejvyšším místě ostrova vyvěsili britskou vlajku... A začali slavit, dodávám já.

Neapolský král měl ovšem o vlastníkovi ostrova jiné mínění, vyslal tedy na ostrov své vojáky, kteří ho obsadili, tu vlajku strhli a hodili ji do moře. Osud Angličanů uveden nebyl, ale pochopil jsem, že angličtí vojáci to pak asi měli dost blbý, protože tento ostrov byl přejmenován králem Ferdinandem II. na Ferdinandea, někdy snad také zvaný i Nerita.

To se ale asi nelíbilo Francouzům a Španělům, kteří také k jeho vlastnictví chtěli sdělit svoje mínění... Než ale mohlo dojít k nějakým větším "výměnám názorů", ostrov se zase začal potápět a v r. 1831 zmizel zcela pod hladinou .

Jinde se ale píše, že nad hladinou byl dokonce jen asi 5 měsíců, od července do prosince r. 1831, pak se krátce vynořil v r. 1833 a do 22.6.2006, kdy o tom vyšla Zpráva ČTK a hovořil o tom pořad Planetárium na stanici Český rozhlas Sever, se ještě neobjevil... Koukněte dole na odkaz na článek "Dřímající Empedoklés“, tam se o tom píše.

Aby se tedy předešlo případným dohadům, jako tomu bylo v roce 1831, tak sicilští potápěči prý na něm, pro jistotu, ještě pod vodou, vztyčili na nejvyšším místě případného budoucího kousku pevniny italskou vlajku. Jo, to známe, že? Kdo zaváhá... Dnes se vrchol tohoto ostrova prý nalézá asi osm metrů pod hladinou moře.

A co na to vědátoři? Profesor Enzo Boschi, ředitel Geofyzikálního a vulkanologického ústavu v Římě tvrdí, že takový ostrov vlastně "plave" na žhavé lávě podmořského vulkánu, ale síla zemských pohybů mohla způsobit, že se na čas dostal nad hladinu moře. A to já bych mu docela i věřil, protože, ruku na srdce, co jiného mi také zbývá .

Záhadu ostrůvku Ferdinandea objasnilo až další bádání italských vulkanologů, kteří zjistli, že všechny zdejší podmořské vrcholky, dosud považované za samostatné vulkány, jsou ve skutečnosti součástí jediné podmořské sopky, vysoké cca 400 metrů. O její sopečné aktivitě svědčí několik fumarol, kterými uniká z nitra Země pára a horké plyny.

Tato sopka byla pojmenována Empedokles, podle řeckého filozofa, který žil na Sicílii asi v 5. století před Kristem. Ten soudil, že vše ve světě vzniká míšením a rozlučováním živlů, z nichž hlavní jsou voda, vzduch, země a oheň. Podle jedné z legend ukončil svůj život skokem do jícnu sicilské sopky Etny.

Zdroje: článek z Blesku ze dne 21.2.2000

+ www.rozhlas.cz - web ČRo Sever, článek "Dřímající Empedoklés“.



  > Home page > Vulkanogie > Začátek stránky


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.