GEOstezka = zajímavosti a zvláštnosti o "kamenech"

Pro každého něco

Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor?    Patron GEOstezky: Najde se patron?

GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.

Základní informace o GEOstezce  ♥  Fotografická soutěž


  > Home page > Výrobky z kamene > Aktuální stránka

Aragonit - rorátní vajíčko


Minerál aragonit - rorátní vajíčko

To, co někdo považuje jen za pouhé a zcela obyčejné "vajíčko z aragonitu", bývávalo za starých časů vlastně "vajíčko rorátní".


Co to je, rorátní? Roráty = obřad s hlubokým biblickým základem, na jehož základě také vznikly staročeské rorátní zpěvy. Rorátní mše svatá byla sloužena brzo ráno, to v kostele moc velké teplo nebylo, a tak se prý takováto kamenná vajíčka nahřála na kamnech a během mše se držela v ruce, aby v nich naakumulované teplo hřálo své majitele... Fikaný, co?

Vedle vajíčka je ukázka umění tureckých řemeslníků, kteří z tzv. onyxu, jinak řečeno též onyxového mramoru (zde však ale jde pouze o matoucí pojmenování proužkovaného aragonitu) vyrábějí třeba takovéto kalíšky. Tenhle je třeba jako pro nějaké vajíčko dělaný, ale možná to je dělané jen pro turisty...

Proč ale obdivovat díla zahraniční, když u nás je také ledacos zajímavého. Např. ve vile Tugendhat, což je významná funkcionalistická památka v Brně, je v hlavní obytné a společenské místnosti obrovská pětidílná přepážka z medově žlutého aragonitu, která je 6,27 m dlouhá a 7 cm silná.

Materiál byl přivezen až ze severní Afriky, z pohoří Atlas a tato stěna má jednu velice zajímavou zvláštnost: při osvícení zapadajícím sluncem, jehož paprsky sem dopadají skleněnou jihozápadní stěnou, mění barvu na žlutočervenou. Alespoň to povídali chlapi v hospodě... Kam se na to prdí nějaký mrňavý turecký kalíšek .

Obdivovatelům aragonitu se bude jistě zamlouvat také následující odkaz:
Kamenná růže, vřídlovec, hrachovec, železná růže apod. zajímavosti  > Home page > Výrobky z kamene > Začátek stránky


Informace

Nabídka služeb

Přírodověda

Doporučené odkazy

Mrkající myška

Relax a zábava

Výměna odkazů


zc.latroppiv@atsop  

 Napsat


Copyright © Pravidla použití fotografií a textů.