Sponzor GEOstezky: Najde se sponzor? Patron GEOstezky: Najde se patron?
GEOstezka = kámen, kamení, minerály, zajímavosti a zvláštnosti, stavby, výrobky, ezoterika, tajuplná a mystická místa, magické kameny, záhady apod.
Základní informace o GEOstezce ♥ Fotografická soutěž
> Home page > Archeo objekty spojené s 'kameny' >
Petřkovická (Landecká) kamenná venuše
Kamenná soška z paleolitu, přesněji z období, zvaného gravettién (-28 až -21 tisíc let), kterou u Ostravy, na vrchu Landek, objevil, možná ještě pod vlivem dojmu z "měnové reformy" (1. června 1953), archeolog Bohuslav Klíma.
Datum nálezu, 14. července 1953, spolu s faktem, co bylo nalezeno, se možná z pochopitelných důvodů na první stránky novin nedostaly, ale neprávem.
Každý si jistě vybaví, jak vypadá tzv. Věstonická venuše. Tak, máte ji před sebou přesně vizualizovánu? Prima... Zajisté Vás upoutávají zejména její "kypré tvary"... Přesně takové, jaké mají všechny sošky žen z tohoto období.
Foto:
Kozuch
License:
Attribution-ShareAlike 3.0
Tak, nález archeologa Klímy potom spadá do kategorie "nebe a dudy". Tato umělecky ztvárněná dívka, nebo žena je totiž odlišná, a tím i výjimečná, hned z několika důvodů:
Postavou je spíše "hubeňour", u které se o nějaké "kyprosti" čehokoliv nedá hovořit, ale, přátelé, musíte na ni koukat z uměleckého hlediska a z tohoto úhlu pohledu je prostě "hogo fogo".
Je vyřezaná z minerálu jménem hematit (krevel), což je železná ruda, takže je zajisté mnohem těžší, než její "kolegyně", většinou z kosti ztvárněné. Z uvedených důvodů se jednoznačně jedná o světový unikát, o který se nyní stará Archeologický ústav v Brně.
Soška, vysoká cca 4,6 cm, která nemá ani hlavu, ani patu ☺ (což prý byl ovšem asi záměr pravěkého umělce). Byla nalezena v sídlišti lovců mamutů, rozbitá na tři kusy. Její stáří bylo odborníky stanoveno úctyhodných 23 000 let.
Další prvenství je přímo "světové". Lovci mamutů ve své době již běžně používali oheň, to je známá a dokázaná věc, jenomže na tomto vrchu byla archeology odkryta ohniště, která obsahovala uhlíky, kromě tradičního paliva té doby, ze dřeva, také uhlí, a to ve stavu "surovém", ale i zkoksovatělé.
Jeho analýzou bylo dokázáno, že se jedná o uhlí ze zdejších uhelných výchozů, takže je vysoce pravděpodobné, že se jedná o nejstarší důkaz o cílevědomém využívání uhlí lidmi coby palivo.
No, není to báječné? Kromě spotřeby alkoholu na jednoho obyvatele (na osobu za rok v litrech čistého lihu, ve věku 15 a více let) tedy máme další prvenství! Tram tara dááá... ☺
Zdroje: Wikipedie (venuše) + Wikipedie (alkohol) + novakoviny.eu
> Home page > Archeo objekty spojené s 'kameny' >